ebook Przed końcem zimy
3.43 / 5.00 (liczba ocen: 174)

Przed końcem zimy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 22.40
Audiobook - najniższa cena: 25.19
wciąż za drogo?
22.40 zł Lub 20.16 zł
27.99 zł
27.99 zł Lub 25.19 zł
24.26 zł
25.23 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Inne proponowane

Wielki powrót jednego z najwybitniejszych pisarzy irlandzkich. Bernard MacLaverty kreśli czuły obraz małżeństwa w zimowej podróży do Amsterdamu. „Małą, delikatną powieść o starym małżeństwie zagubionym w obcym mieście czyta się tak, jakby od przetrwania tej jednej miłości zależały losy całego świata” – Juliusz Kurkiewicz, „Książki. Magazyn do Czytania”

Jeden z najwybitniejszych pisarzy irlandzkich, Bernard MacLaverty, w pierwszej od 16 lat powieści kreśli czuły obraz małżeństwa w zimowej podróży do Amsterdamu. Gerry i Stella wydają się jedną z tych par, które już dawno temu nauczyły się czytać sobie w myślach. Ale przenikliwy wiatr znad Morza Północnego potrafi rozwiać pozory szczęścia i wyciągnąć na wierzch inne tęsknoty. Gerry i Stella będą musieli odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ich życiu jest jeszcze miejsce na kolejną wielką zmianę?

„Bernard MacLaverty bierze pod mikroskop małżeństwo z długim stażem. Czy kilkadziesiąt lat wystarczy, żeby poznać drugą osobę na wylot? A może jej prawdziwa natura ginie pod gładkimi, wypracowanymi rytuałami wspólnego życia? Mądra, poruszająca książka, osadzona we wspaniale melancholijnych plenerach zimowego Amsterdamu” – Olga Wróbel, „Kurzojady”

O Autorze:
BERNARD MACLAVERTY – urodził się w Belfaście w 1942 roku. W 1975 roku z żoną i dziećmi przeniósł się do Szkocji, gdzie poświęcił się pracy literackiej. W 1980 roku wydał pierwszą powieść „Lamb”, która zyskała rozgłos. Obecnie mieszka w Glasgow i prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania na uniwersytecie w Aberdeen. Opublikował cztery zbiory opowiadań i pięć powieści. Jest również autorem wielu adaptacji swoich tekstów – dla radia, telewizji, kina i opery. Napisał scenariusz i wyreżyserował krótkometrażowy film oparty na wierszu S. Heaneya pt. „Bye-Child” – film dostał szkocką nagrodę BAFTA dla najlepszego reżysera debiutanta oraz nominację w kategorii najlepszy film krótkometrażowy.

Przed końcem zimy od Bernard MacLaverty możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Przed końcem zimy irlandzkiego pisarza, była ostatnią powieścią przeczytaną przeze mnie w 2020 roku. Przyznam, że miałam spore oczekiwania. Niestety historia w niej opisana nie ujęła mnie, ale też nie sprawiła, że czułam się z nią źle. Mogę ją podsumować jako dobrą książkę bez wielkich wzruszeń.

Kilka słów o fabule

Bohaterami powieści jest starsze małżeństwo z Glasgow, które przyjechało do Amsterdamu na kilkudniowe wakacje. Pisarz charakteryzuje bohaterów następującymi słowami: Gerry przeszedł na emeryturę wiele lat temu, jednak rutynę jego życia nadal przerywały zagraniczne wyprawy, zwodniczo podobne do urlopów. Wygłaszał wykłady, przedstawiał artykuły… był wyrocznią w świecie architektów, odbiorcą wyróżnień, kolekcjonerem gratisów. Stella zamierzała poświęcić życie regułom wiary katolickiej. Właśnie z nich czerpała przecież swoją dobroć i poczucie sprawiedliwości.

Są zgodną parą z wieloletnim stażem, która nie oczekuje życiowych fajerwerków, ani mocnych wrażeń. Swoje w życiu przeżyli, wychowali potomstwo i teraz toczą swoje emeryckie życie. Życie, w które wkradła się nuda i rutyna, a nawet uzależnienie. Czy podróż do stolicy Holandii coś zmieni? Czy nastąpi punkt zwrotny i ogień rozbłyśnie mocniejszym płomieniem? Czy przeciwnie zgaśnie na zawsze?

Kilka słów o wrażeniach

Podobała mi się kreacja bohaterów konsekwentnych w swoich poczytaniach. Przypadł mi do gustu sposób pokazania, że pomimo tego jak wiele ich różni, potrafią pielęgnować to, co ich łączy.

Bernard Maclaverty opowiada ich historię w sposób nostalgiczny, spokojny i czuły. Adekwatnie do tego, jakimi są ludźmi, w jakim wieku i z jakim bagażem doświadczeń.

Przed końcem zimy to powieść o codzienności dwóch starszych osób, które nadal wierzą we wspólną przyszłość. Jednak wiara może nie wystarczyć – muszą o tę przyszłość bycia razem zawalczyć.

Refleksyjna historia, dzięki której można się zatrzymać, a nawet podumać. Przyjemna.

Ocena: 4+/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć