ebook Zabawki diabła
3.8 / 5.00 (liczba ocen: 156)

Zabawki diabła
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 22.04
Audiobook - najniższa cena: 16.31
wciąż za drogo?
Virtualo#Cyber Monday
Virtualo#Cyber Monday
26.97 złpremium: 17.40 zł Lub 17.40 zł
24.65 zł Lub 22.19 zł
29.00 zł
29.00 zł Lub 26.10 zł
29.00 zł
-16% 22.04 zł
24.65 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Inne proponowane

Zbiór opowiadań, które łączy osoba tajemniczego Domenica Jordana. Z zawodu medyk, z zamiłowania tropiciel magii, zagadek i spraw nierozwiązanych. Przed nami wciągające i mroczne kryminalne intrygi, tajemnice przyprawiające o dreszcz grozy i błyskotliwy, inteligentny detektyw, który wciągnie nas w niesamowity świat Anny Kańtoch.

Opowiadania Anny Kańtoch to niesamowite połączenie mrocznej fantastyki, ociekających krwią zdarzeń i niezwykle przystępnego stylu. To lektura wprost idealna dla miłośników magii, zagadek, wilkołaków, wampirów i innych stworzeń budzących grozę.

Zabawki diabła od Anna Kańtoch możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Domenic Jordan to specjalizujący się w sprawach nadprzyrodzonych, ubierający się na czarno detektyw, z którym po raz pierwszy mieliśmy okazję spotkać się w 2004 roku, w opowiadaniu Diabeł na wieży. Rok później wydana została antologia o tym samym tytule i o tymże bohaterze, zaś w 2006 pojawił się kolejny zbiór zatytułowany Zabawki diabła, do którego przejął prawa Powergraph i wydał go w nowej szacie graficznej. A ponieważ trzeci tom przygód niezwykłego detektywa już na nas czeka, warto odświeżyć sobie jego losy. Dla mnie to o tyle ważna seria, że dzięki niej polubiłam pisarstwo Anny Kańtoch i zaczęłam je uważnie śledzić, co zaowocowało niejedną smakowitą lekturą.

Na Diabła na wieży składa się sześć utworów, z czego połowa dotyczy bezpośrednio rodziny Domenica, pozostałe to zaś zupełnie oddzielne śledztwa. I właśnie te z pierwszej kategorii są najciekawsze – pokazują bowiem w wyniku jakich wydarzeń ukształtował się charakter naszego nieco zdystansowanego, ale bardzo spostrzegawczego bohatera. Poznajemy przy tym jego ojca, starszego brata Linusa i kuzynkę Alais, która posiada nadprzyrodzone moce. Istotną rolę odgrywa tu oczywiście relacja między nimi wszystkimi i dramatyczne wydarzenia powodujące ich fluktuacje. A wszystko to dzieje się w dość ciekawym świecie – rozwiniętym do poziomu wczesnego odrodzenia, zasadniczo z wiarą chrześcijańską, ale dodatkowo występują tu święci, którzy za życia jak Alais dokonują cudów, a po śmierci nadal mogą wpływać na świat i spełniać prośby potrzebujących. Co więcej, w świecie po drugiej stronie czają się także demony.

Oprócz pierwszej historii wszystkie pozostałe poświęcone są śledztwom, między innymi poszukiwaniom zaginionych dzieci, dziwnych ataków w czasie karnawału, czy płaczących krwią posągów w przytułku. Oprócz pierwszego i ostatniego opowiadania mają zbliżoną budowę – Domenic zostaje zazwyczaj poproszony przez kogoś znajomego o pomoc i udaje się na miejsce, by tam zebrać informacje i rozwiązać zagadkę. A jest on nie mniej nie więcej tylko Sherlockiem Holmesem w wersji fantasy, bo z równym polotem składa w sensowną całość niezbyt logiczne dla innych fakty. Natomiast kończąca tom historia zatytułowana Zabawki diabła zawiera poważny cliffhanger stawiając jedną z sympatyczniejszych moim zdaniem postaci w obliczu śmiertelnego zagrożenia... Dlatego też ja po prostu muszę się dowiedzieć, co było dalej i czekam z niecierpliwością na tom trzeci cyklu, który można już kupić na Polconie, a oficjalną premierę będzie miał we wrześniu 2019.

Jak zwykle w przypadku Anny Kańtoch sporą przyjemność sprawił mi starannie przemyślany język, którym napisana jest większość utworów. Oto, jak charakteryzuje głównego bohatera: Ów dystans, ironia, dawno już stały się jego drugą naturą, wadą i zaletą jednocześnie, niczym eleganckie ubranie, które przekształca się w pułapkę, gdy nie można go zdjąć. Za wadę można zaś uznać niezbyt zaawansowaną budowę opowiadań, jak również to, że mogą angażować czytelnika w większym (te o rodzinie protagonisty) bądź też w mniejszym stopniu (te pozostałe). Sprawdźcie zresztą sami, jak będzie w Waszym przypadku.

A zatem Zabawki diabła Anny Kańtoch to przyjemnie w odbiorze, dopracowane stylistycznie połączenie fantasy i kryminału o niezwykłych śledztwach intrygującego Domenica Jordana. Polecam każdemu molowi książkowemu, który ma ochotę na zanurzenie się w świecie świętych i demonów oraz innych potężnych, nadprzyrodzonych istot i poznanie go nieco lepiej wraz z głównym bohaterem – niecodziennym detektywem ubierającym się w czerń i z nieodłącznym rapierem przy boku. Sympatyczna lektura z odrobiną dreszczyku na deszczowe letnie wieczory.

Ocena: 4/6
©Głodna Wyobraźnia
Pierwszy tom przygód Domenica Jordana - Diabeł na wieży, miło wspominam, dlatego postanowiłem sięgnąć po kolejną część, czyli po Zabawki diabła. Znajdziemy tutaj ponownie sześć opowiadań, jednak tym razem są one ściślej ze sobą powiązane i nie tylko postacią głównego bohatera. Domenicowi przyjdzie zmierzyć się z demonami własnej przeszłości, posągami płaczącymi krwawymi łzami, z trzema zagadkami, które zadaje jeden z jego studentów, czy mroczną tajemnicą pewnego rodu.

W Diable na wieży zabrakło mi lepszego wglądu w psychikę głównego bohatera, informacji o jego przeszłości i przyczynach dlaczego jest tym, kim jest. Otrzymujemy to wszystko i wiele więcej w Zabawkach diabła. W pierwszym opowiadaniu, a w zasadzie zerowym, mamy okazję zobaczyć kilka dni z życia Domenica zanim opuścił zamek Mandracourt i wyjechał na studia. Ma tam miejsce jedno ważne wydarzenie, które mocno później rzutuje na całą jego przyszłość, przez co Domenic nabiera zdecydowanej głębi i z większym zaangażowaniem śledziłem jego dalsze poczynania. W kolejnych opowiadaniach Domenic wraca z powrotem do Mandracourt, żeby zmierzyć się z własną przeszłością i ze starszym bratem, odwiedza pewne miasto ogarnięte szałem karnawału, a nawet zostaje przymusowo wykładowcą na uniwersytecie. W ten sposób mamy okazję poznać głównego bohatera w różnych rolach, w odmiennych sytuacjach, jak również dowiedzieć się wielu informacji o jego przeszłości.

W książce występuje całkiem dużo świętych, którzy dokonują cudów i błogosławią darami oraz umiejętnościami. W jednym z opowiadań autorka uchyla rąbka tajemnicy kim dokładnie są święci i jak zwykli ludzie mogą się nimi stać. Bynajmniej nie jest to tylko związane z przykładnym i dobrym życiem... W trakcie kolejnych swoich przygód Domenic spotka także demony, wampiry, czy czarownice, ale Kańtoch wyłamuje się ze schematu i troszeczkę inaczej przedstawia te istoty, ale z zachowaniem charakterystycznych dla nich cech. Nie do końca zatem wiemy czego się spodziewać, co się może stać i jak potoczy się historia, dzięki czemu kolejne opowiadania czyta się z większym zainteresowaniem. Zaś akcja w opowiadaniach została dobrze wyważona, historie potrafią zaciekawić i z przyjemnością śledzi się poczynania Domenica, który rozwiązuje z pozoru nierozwiązywalne zagadki.

Akcja opowiadań rozgrywa się w świecie przypominającym Europę z końca XVII wieku, a dokładniej Francję. Przenikają się tutaj zjawiska nadprzyrodzone z ingerencją świętych i obecnością różnego rodzaju istot, jak wampiry, czy demony. Jednak w tych wszystkich historiach najważniejsi są ludzie, a zjawiska nadprzyrodzone są bardziej tłem dla poszczególnych wydarzeń. Bo to właśnie ludzkie pragnienie władzy, pycha i namiętności prowadzą do rozlewu krwi, tragedii i dość często również do śmierci. Ludzie nie cofną się przed niczym, nawet przed zawarciem paktu z diabłem, aby osiągnąć określone korzyści.

Zabawki diabła zawierają sześć opowiadań o Domenicu Jordanie - lekarzu, tropicielu magii i zagadek. Historie tutaj zawarte są zdecydowanie bardziej ze sobą powiązane, aniżeli w Diable na wieży, jak również mamy lepszą okazję poznać głównego bohatera i jego przeszłość.

Ocena: 4+/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć