ebook Zabawki diabła
3.81 / 5.00 (liczba ocen: 154)

Zabawki diabła
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa oferta: 24.22
Audiobook - najniższa oferta: 15.36
29.00 złpremium: 17.40 zł Lub 17.40 zł
24.22 zł Lub 21.80 zł
29.00 zł
29.00 zł Lub 24.65 zł
24.27 zł
24.65 zł
25.81 zł
26.50 zł
29.00 zł
29.00 zł
Inne proponowane

Zbiór opowiadań, które łączy osoba tajemniczego Domenica Jordana. Z zawodu medyk, z zamiłowania tropiciel magii, zagadek i spraw nierozwiązanych. Przed nami wciągające i mroczne kryminalne intrygi, tajemnice przyprawiające o dreszcz grozy i błyskotliwy, inteligentny detektyw, który wciągnie nas w niesamowity świat Anny Kańtoch.

Opowiadania Anny Kańtoch to niesamowite połączenie mrocznej fantastyki, ociekających krwią zdarzeń i niezwykle przystępnego stylu. To lektura wprost idealna dla miłośników magii, zagadek, wilkołaków, wampirów i innych stworzeń budzących grozę.

Zabawki diabła od Anna Kańtoch możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Domenic Jordan to specjalizujący się w sprawach nadprzyrodzonych, ubierający się na czarno detektyw, z którym po raz pierwszy mieliśmy okazję spotkać się w 2004 roku, w opowiadaniu Diabeł na wieży. Rok później wydana została antologia o tym samym tytule i o tymże bohaterze, zaś w 2006 pojawił się kolejny zbiór zatytułowany Zabawki diabła, do którego przejął prawa Powergraph i wydał go w nowej szacie graficznej. A ponieważ trzeci tom przygód niezwykłego detektywa już na nas czeka, warto odświeżyć sobie jego losy. Dla mnie to o tyle ważna seria, że dzięki niej polubiłam pisarstwo Anny Kańtoch i zaczęłam je uważnie śledzić, co zaowocowało niejedną smakowitą lekturą.

Na Diabła na wieży składa się sześć utworów, z czego połowa dotyczy bezpośrednio rodziny Domenica, pozostałe to zaś zupełnie oddzielne śledztwa. I właśnie te z pierwszej kategorii są najciekawsze – pokazują bowiem w wyniku jakich wydarzeń ukształtował się charakter naszego nieco zdystansowanego, ale bardzo spostrzegawczego bohatera. Poznajemy przy tym jego ojca, starszego brata Linusa i kuzynkę Alais, która posiada nadprzyrodzone moce. Istotną rolę odgrywa tu oczywiście relacja między nimi wszystkimi i dramatyczne wydarzenia powodujące ich fluktuacje. A wszystko to dzieje się w dość ciekawym świecie – rozwiniętym do poziomu wczesnego odrodzenia, zasadniczo z wiarą chrześcijańską, ale dodatkowo występują tu święci, którzy za życia jak Alais dokonują cudów, a po śmierci nadal mogą wpływać na świat i spełniać prośby potrzebujących. Co więcej, w świecie po drugiej stronie czają się także demony.

Oprócz pierwszej historii wszystkie pozostałe poświęcone są śledztwom, między innymi poszukiwaniom zaginionych dzieci, dziwnych ataków w czasie karnawału, czy płaczących krwią posągów w przytułku. Oprócz pierwszego i ostatniego opowiadania mają zbliżoną budowę – Domenic zostaje zazwyczaj poproszony przez kogoś znajomego o pomoc i udaje się na miejsce, by tam zebrać informacje i rozwiązać zagadkę. A jest on nie mniej nie więcej tylko Sherlockiem Holmesem w wersji fantasy, bo z równym polotem składa w sensowną całość niezbyt logiczne dla innych fakty. Natomiast kończąca tom historia zatytułowana Zabawki diabła zawiera poważny cliffhanger stawiając jedną z sympatyczniejszych moim zdaniem postaci w obliczu śmiertelnego zagrożenia... Dlatego też ja po prostu muszę się dowiedzieć, co było dalej i czekam z niecierpliwością na tom trzeci cyklu, który można już kupić na Polconie, a oficjalną premierę będzie miał we wrześniu 2019.

Jak zwykle w przypadku Anny Kańtoch sporą przyjemność sprawił mi starannie przemyślany język, którym napisana jest większość utworów. Oto, jak charakteryzuje głównego bohatera: Ów dystans, ironia, dawno już stały się jego drugą naturą, wadą i zaletą jednocześnie, niczym eleganckie ubranie, które przekształca się w pułapkę, gdy nie można go zdjąć. Za wadę można zaś uznać niezbyt zaawansowaną budowę opowiadań, jak również to, że mogą angażować czytelnika w większym (te o rodzinie protagonisty) bądź też w mniejszym stopniu (te pozostałe). Sprawdźcie zresztą sami, jak będzie w Waszym przypadku.

A zatem Zabawki diabła Anny Kańtoch to przyjemnie w odbiorze, dopracowane stylistycznie połączenie fantasy i kryminału o niezwykłych śledztwach intrygującego Domenica Jordana. Polecam każdemu molowi książkowemu, który ma ochotę na zanurzenie się w świecie świętych i demonów oraz innych potężnych, nadprzyrodzonych istot i poznanie go nieco lepiej wraz z głównym bohaterem – niecodziennym detektywem ubierającym się w czerń i z nieodłącznym rapierem przy boku. Sympatyczna lektura z odrobiną dreszczyku na deszczowe letnie wieczory.

Ocena: 4/6
©Głodna Wyobraźnia
Pierwszy tom przygód Domenica Jordana - Diabeł na wieży, miło wspominam, dlatego postanowiłem sięgnąć po kolejną część, czyli po Zabawki diabła. Znajdziemy tutaj ponownie sześć opowiadań, jednak tym razem są one ściślej ze sobą powiązane i nie tylko postacią głównego bohatera. Domenicowi przyjdzie zmierzyć się z demonami własnej przeszłości, posągami płaczącymi krwawymi łzami, z trzema zagadkami, które zadaje jeden z jego studentów, czy mroczną tajemnicą pewnego rodu.

W Diable na wieży zabrakło mi lepszego wglądu w psychikę głównego bohatera, informacji o jego przeszłości i przyczynach dlaczego jest tym, kim jest. Otrzymujemy to wszystko i wiele więcej w Zabawkach diabła. W pierwszym opowiadaniu, a w zasadzie zerowym, mamy okazję zobaczyć kilka dni z życia Domenica zanim opuścił zamek Mandracourt i wyjechał na studia. Ma tam miejsce jedno ważne wydarzenie, które mocno później rzutuje na całą jego przyszłość, przez co Domenic nabiera zdecydowanej głębi i z większym zaangażowaniem śledziłem jego dalsze poczynania. W kolejnych opowiadaniach Domenic wraca z powrotem do Mandracourt, żeby zmierzyć się z własną przeszłością i ze starszym bratem, odwiedza pewne miasto ogarnięte szałem karnawału, a nawet zostaje przymusowo wykładowcą na uniwersytecie. W ten sposób mamy okazję poznać głównego bohatera w różnych rolach, w odmiennych sytuacjach, jak również dowiedzieć się wielu informacji o jego przeszłości.

W książce występuje całkiem dużo świętych, którzy dokonują cudów i błogosławią darami oraz umiejętnościami. W jednym z opowiadań autorka uchyla rąbka tajemnicy kim dokładnie są święci i jak zwykli ludzie mogą się nimi stać. Bynajmniej nie jest to tylko związane z przykładnym i dobrym życiem... W trakcie kolejnych swoich przygód Domenic spotka także demony, wampiry, czy czarownice, ale Kańtoch wyłamuje się ze schematu i troszeczkę inaczej przedstawia te istoty, ale z zachowaniem charakterystycznych dla nich cech. Nie do końca zatem wiemy czego się spodziewać, co się może stać i jak potoczy się historia, dzięki czemu kolejne opowiadania czyta się z większym zainteresowaniem. Zaś akcja w opowiadaniach została dobrze wyważona, historie potrafią zaciekawić i z przyjemnością śledzi się poczynania Domenica, który rozwiązuje z pozoru nierozwiązywalne zagadki.

Akcja opowiadań rozgrywa się w świecie przypominającym Europę z końca XVII wieku, a dokładniej Francję. Przenikają się tutaj zjawiska nadprzyrodzone z ingerencją świętych i obecnością różnego rodzaju istot, jak wampiry, czy demony. Jednak w tych wszystkich historiach najważniejsi są ludzie, a zjawiska nadprzyrodzone są bardziej tłem dla poszczególnych wydarzeń. Bo to właśnie ludzkie pragnienie władzy, pycha i namiętności prowadzą do rozlewu krwi, tragedii i dość często również do śmierci. Ludzie nie cofną się przed niczym, nawet przed zawarciem paktu z diabłem, aby osiągnąć określone korzyści.

Zabawki diabła zawierają sześć opowiadań o Domenicu Jordanie - lekarzu, tropicielu magii i zagadek. Historie tutaj zawarte są zdecydowanie bardziej ze sobą powiązane, aniżeli w Diable na wieży, jak również mamy lepszą okazję poznać głównego bohatera i jego przeszłość.

Ocena: 4+/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć