ebook Zły król
4.03 / 5.00 (liczba ocen: 4024)

Zły król
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich 6 miesiącach
E-book - najniższa cena: 12.16
empik#EMPIK - WTK
empik#EMPIK - WTK
-34% 12.16 zł
29.76 złpremium: 19.20 zł Lub 19.20 zł
25.90 złempikGO: 24.99 zł z Empik Go 24.99 zł
25.60 zł
25.60 zł Lub 23.04 zł
20.80 zł
20.98 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Druga – po bestsellerowej powieści „Okrutny książę”, która sprzedała się w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy – część znakomitej serii fantasy Holly Black. Ziemia kryje szczątki tych, którzy musieli odejść. „Najpierw bestialski mord, potem krwawa rzeź królewskiej rodziny i nieoczekiwana koronacja – ale tak, to był dopiero początek. Niemało trzeba sił, by zadawać cios za ciosem i nigdy nie poddawać się znużeniu. O tak, to pierwsza i najważniejsza lekcja: musisz być silna…”

Gdy wyszło na jaw, że w żyłach Dęba płynie królewska krew, na Jude spoczęło brzemię odpowiedzialności za to, żeby jej braciszek po prostu dożył dnia, w którym będzie mógł przywdziać na swoje skronie koronę.
Tymczasem na tronie elfów zasiada zły król, Cardan, a Jude przybiera niewdzięczną rolę szarej eminencji. Nie dość, że w świecie opętanych żądzą władzy magicznych istot wciąż zmieniają się sojusze i układy, to niełatwo jest zapanować nad kapryśnym władcą. Cardan nie zaniedbuje żadnej okazji, by sponiewierać i upokorzyć Jude, choć wcale nie słabnie jego deliryczna fascynacja dziewczyną.
Gdy staje się aż nazbyt jasne, że za sprawą knowań kogoś z bliskiego otoczenia śmiertelne niebezpieczeństwo zagraża wszystkim, których Jude darzy miłością, nadchodzi pora, by zdemaskować zdradę, a przy tym przecież trzeba jakoś sobie radzić z mieszanymi i bardzo żywymi uczuciami, które w niej budzi Cardan – ongiś zepsute książątko, teraz król – król, nad którym należy panować, bo stawką jest utrzymanie się kruchej lecz zdeterminowanej ludzkiej istoty przy władzy (i przy życiu) w czarodziejskim świecie.

Zły król od Holly Black możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Nie walczy się po to, żeby stoczyć piękną walkę. Walczy się po to , żeby zwyciężyć.
Powiadają, że więcej uczymy się na błędach niż wtedy, gdy odnosimy sukcesy.
Żałować to dodać nieszczęście do nieszczęścia.
Władzę o wiele łatwiej zdobyć niż ją utrzymać.
Od czasu, kiedy przeczytałam Okrutnego Księcia, minęło już kilka miesięcy. Nadal jednak z tyłu głowy słyszałam głosik, który ciągle zastanawiał się, co będzie dalej? Dlatego nareszcie przeczytałam tom drugi, który jak na złość, pozostawił mi tych pytań jeszcze więcej... No, ale od początku.

Jude, którą bardzo polubiłam w pierwszej części, tutaj wzbudzała mnóstwo mojej niechęci. Widać po niej, jak bardzo się zmieniła i jak bardzo pragnie całkowitej władzy nad Krainą Elfów. Ja widziałam w tym chęć zemsty na elfach, które niegdyś znęcały się nad nią. To pragnienie tak bardzo pochłonęło Jude, że nie zdołała zauważyć zdrady, a także zmieniło ją w okrutną maszynę do zadawania bólu i śmierci. Tej odsłonie bohaterki zdecydowanie mówię nie.

Cardan, który w poprzednim tomie był tym cholernie złym i okrutnym, tutaj o dziwo wzbudził moją sympatię. Wiadomo, że nie stałam się z miejsca jego ogromną fanką, ale gdzieś tam zaczęła przebijać jego chłopięca niewinność, którą ktoś kiedyś w nim skutecznie zablokował. Ponadto zaczęłam go rozumieć w jego otwartej chęci sprzeciwienia się Jude. Dziewczyna myślała, że znalazła sobie głupiego księciunia, który zrobi wszystko, co mu każe. No a tutaj niespodzianka, Cardan jednak nie jest aż tak głupi.

To, ile Holly Black umieściła tutaj zwrotów akcji, przechodzi ludzkie pojęcie. To znaczy, ja się spodziewałam, że autorka zaskoczy mnie nie raz i nie dwa, no ale tutaj to po prostu mózg jest rozwalony. Po raz kolejny sprawdza się teza znana z Czerwonej królowej, że każdy może zdradzić każdego.

Zaczynając lekturę, czułam ogromną ekscytację na myśl, co może się tutaj wydarzyć. Miałam też w głowie pewien plan, który ewentualnie mógłby się spełnić. Jednak autorka całkowicie zdeptała moje myśli i nadzieje, zastępując je czymś, co kompletnie wbiło mnie w fotel i o czym myślę do ej chwili.

Zły król ma również pewną wadę. Mianowicie, w pewnych momentach te opisy, które dla mnie były trochę bezsensowne, sprawiały, że czytanie mnie najzwyczajniej w świecie nudziło. Myślę, że gdyby Holly zrezygnowała również z niektórych dialogów, które nie wprowadzały nic istotnego do całej historii, książka zyskałaby na jakości.

No ale, nie będę się już bezsensownie rozpisywać. Dla mnie ta seria to mistrzostwo świata. Dzięki niej pokochałam świat elfów, magię oraz twórczość Holly Black. Już teraz mogę nawet stwierdzić, że seria Okrutny książę to jedna z lepszych, jak nie najlepszych serii fantastycznych. Z pewnością któraś z tych książek znajdzie się w zestawieniu tych najlepszych powieści z 2019 roku.

Jeżeli poszukujecie jakiejś dobrej fantastyki, gdzie nie zabraknie magii, intryg, pragnienia zemsty i władzy oraz zwyczajnie dobrze poprowadzonej akcji, to zdecydowanie bierzcie się za książki autorstwa pani Black. Obiecuję Wam, że się nie zawiedziecie.

Ocena: 5+/6
©Inthefuturelondon
Są takie książki po których ciężko mi się pozbierać. Nie wiem co o nich napisać, jak zachęcić do czytania. I tak właśnie jest w tym przypadku. Dałam sobie trochę czasu, żeby ochłonąć, pozbierać myśli i napisać sensowną, merytoryczną recenzję. Ale nie jestem pewna, czy sprostam temu zadaniu...

Akcja Złego Króla dzieje się pięć miesięcy po wydarzeniach finałowych z "Okrutnego Księcia". Jest to bardzo sprytny ruch popełniony przez Holly Black. Mamy okazję zobaczyć Cardana jako władcę, który się zdecydowanie rozwinął i zmienił. Obserwujemy również jak oszustwo Jude wpływa na ich relację, jakikolwiek ją nazwać. Nic nie jest takie samo. I właśnie takie wrzucenie czytelnika w wir pałacowego, dworskiego życia, które nie należy do bezpiecznych, sprawia, że chce się poznać tę historię i zobaczyć dokąd ona nas doprowadzi.

Jude jest bohaterką wyjątkową, która wyróżnia się na tle pozostałych głównych, damskich postaci w literaturze YA. Jest ognista, dowcipna, wredna i zdeterminowana. Mimo wszystkich jej cech, które nie są tylko pozytywne, ona nie irytuje, a wręcz staje się ulubienicą, której się kibicuje. Popełnia mnóstwo błędów, ale to sprawia, że jest bardziej ludzka, bliższa odbiorcy. Nie mogę się powstrzymać od kochania jej bez względu na podejmowane przez nią decyzję. I choć Jude skradła moje serce, to prawdziwą gwiazdą tego tomu jest Cardan. Ta postać zdecydowanie mocno się rozwinęła, mieliśmy okazję trochę lepiej poznać jego psychikę.

Poznawanie natury wróżek chyba nigdy mi się nie znudzi. Nie męczy mnie ich okrutność i dwulicowość. Jestem ciekawa kolejnego ich oszustwa. Jednak czytanie o tych istotach uświadamia czytelnika o niebezpieczeństwie życia długowiecznego. Ta książka to obraz społeczeństwa zepsutego do szpiku kości, o którym fajnie się czyta, ale w którym nikt nie chciałby żyć.
To książka o władzy i rzeczach, które ludzie są w stanie dla niej zrobić. Jednak chodzi również o miłość i wszystkie piękne, bezinteresowne, pełne nadziei, beznadziejne, poruszające serce, przejmujące rzeczy, które jesteśmy gotowi dla niej zrobić. Ale ta historia dotyczy również poświęcenia dla rodziny, bliskich, i dla siebie. Dla jednych będzie to książka o kapryśnych fae, a dla innych historia z wieloma tematami, które są niezwykle ważne i ponadczasowe.

Ta książka może nie jest szalenie ambitną literaturą, ale jest bardzo przyjemna. Czyta się ją szalenie szybko, wystarczy dosłownie jedno posiedzenie, a mimo to, gdzieś ta historia zostaje z czytelnikiem, o niej się tak łatwo nie zapomina. Wiele scen chwyta za serce, inne z kolei pobudzają nasz mózg do wzmożonej pracy i rozwiązywania zagadek. Natomiast zakończenie chwyta za serducha i je łamie na pół.

Proza Black skutecznie opowiada historię bez większego ingerowania w życie bohaterów (jeżeli ma to sens). Jednocześnie książka zawiera doskonały poziom opisów. Intryga polityczna jest bardziej rozbudowana, a wiele postaci jest ujmujących. Kolejne zwroty akcji nieustannie mnie zaskakują. Nie mogę się doczekać kolejnej książki.

Nie znajduję kolejnych słów, które miałyby przekonać Was do przeczytania tej książki. Jestem pewna, że nie wszyscy będą zachwyceni Złym królem. Ale jeżeli uwielbiacie fantastykę, to jestem niemal prawie pewna, że ta książka będzie się Wam podobała.

Ocena: 6/6
©Literowa
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Jedna z najlepszych książek, jakie w życiu przeczytałam - wciągająca, porywająca, zaskakująca, nieprzewidywalna, przemyślana - nawet na sekundę nie nuży. Ogromnie polecam :D 5/5

Warto zerknąć