ebook Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych
4.47 / 5.00 (liczba ocen: 14273)

Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 25.11
Audiobook - najniższa cena: 33.90
wciąż za drogo?
33.39 złpremium: 21.54 zł Lub 21.54 zł
28.72 zł Lub 25.85 zł
30.00 zł
30.90 zł
25.11 zł
28.71 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Międzynarodowy bestseller. Książka roku według „Times Literary Suplement”, „Observer”, „Sunday Times”, „Financial Times”, „Guardian”. Jaki wpływ na sen mają kofeina i alkohol? Co naprawdę dzieje się podczas fazy REM? Dlaczego z wiekiem zmieniają się zwyczaje związane ze snem? Jak popularne wspomagacze snu działają w dłuższej perspektywie? Lepszej lektury do łóżka nie można sobie wymarzyć!

Sen jest jednym z najważniejszych, a zarazem najmniej zbadanych aspektów życia, odpowiadającym za dobre samopoczucie i długowieczność. Do niedawna nauka nie znała odpowiedzi na pytanie, dlaczego śpimy ani dlaczego bezsenność tak szkodzi zdrowiu. Jednak liczne odkrycia naukowe pozwoliły spojrzeć na sen z zupełnie nowej perspektywy. Matthew Walker pokazuje, jak sen wpływa na zdolność uczenia się, zapamiętywania i podejmowania logicznych decyzji. Jak reguluje emocje, wzmacnia odporność, poprawia metabolizm i apetyt.
Sny łagodzą bolesne wspomnienia i tworzą wirtualną rzeczywistość, w której mózg łączy nową i nabytą wcześniej wiedzę, by pobudzać kreatywność. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej i badawczej – dr Walker założył Instytut Badań nad Snem – pokazuje, jak poprawić swoje życie. Wystarczy się zdrzemnąć? Nie, to znacznie ciekawsze! 

„Matthew Walker jest prawdopodobnie jednym z najbardziej wpływowych ludzi na świecie” – „Evening Standard”

„Matthew Walker pokazuje, jak dobry sen sprawia, że jesteśmy mądrzejsi, bardziej atrakcyjni, szczuplejsi, szczęśliwsi, zdrowsi i możemy zapobiec nowotworom… Prawdopodobnie nie mogę jeszcze powiedzieć, że uratował mi życie, ale na pewno otworzył oczy” – Mark O’Connell, „Guardian”

Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych od Matthew Walker możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Dlaczego śpimy?

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego śpimy? Ile czasu poświęcacie na sen? Jesteście skowronkami, które lubią wcześnie kłaść się spać i wcześnie wstawać, czy sowami, które z kolei postępują odwrotnie – późno się kładą i późno wstają? Poświęcacie czas na odpoczynek i śpicie dobrze, czy jesteście w ciągłym biegu?
Dwie trzecie dorosłych osób żyjących w krajach rozwiniętych nie przesypia zalecanych ośmiu godzin dziennie. Co więcej, zbadawszy grupę osób, która przez 10 dni przesypiała 6 godzin w nocy okazuje się, że koncentracja u takiej osoby spada do takiego poziomu, jakby nie spała przez 24 godziny. Czy zdajecie sobie sprawę jaki wpływ ma sen na Wasze zdrowie i samopoczucie?

Dlaczego śpimy? Odpowiada dr Matthew Walker

Matthew Walker postanowił poświęcić swoje życie zawodowe badaniom nad najbardziej fascynującą dziedziną medycyny – postanowił zbadać, dlaczego śpimy. Wieloletnie badania i eksperymenty doprowadziły go ostatecznie do napisania książki, którą można potraktować jako poradnik, mający nam udzielić odpowiedzi jak się wyspać, przestrogą, by nie spać za mało i naukowe dzieło, które ukoi ciekawość nienasyconych wiedzy.
Książka podzielona jest na cztery części, a każda z nim dotyczy innego zagadnienia: część I Sen: co to takiego?; część II Dlaczego powinniśmy spać; część III Jak i dlaczego śpimy?; a także część IV Od środków nasennych do przemiany społecznej.

Dlaczego sen jest ważny?

Odpowiedzieć na pytanie Dlaczego śpimy? można na kilka sposób: bo tak zaprogramowała nas Matka Natura, bo musimy nabrać sił, bo sen jest ważny dla zdrowia. Podobnych wytłumaczeń można znaleźć kilkanaście, ale wciąż nie dają one jednoznacznej odpowiedzi… Dlaczego akurat funkcjonujemy w ten sposób, że musimy znaleźć czas na sen? Dlaczego powinniśmy poświęcić na niego akurat 8 godzin, podczas gdy niektóre zwierzęta są w stanie spać dwa razy krócej lub dwa razy dłużej?
Czy wiesz, że kiedy mieszkańcy półkuli północnej cofają jesienią zegarki o godzinę (mogą więc spać godzinę dłużej), następnego dnia zdarza się drastycznie mniej zawałów?

Zarówno Margaret Thatcher, jak i Ronald Regan – dwie głowy państwa, które chętnie, wręcz z pewną dumą opowiadały o tym, że śpią tylko cztery-pięć godzin na dobę – zachorowali na Alzheimera.

Sen pomaga

Całkowity brak snu w końcu spowodował by osłabienie czynności życiowych, a po kilku dniach śmierć. Bez snu nie jesteśmy w stanie się uczyć. Uczniowie, którzy po wkuciu słówek z języka obcego kładą się spać, znacznie lepiej zapamiętują je nazajutrz. Sen pomaga nam prawidłowo trawić jedzenie, regenerować organizm, zapamiętywać, a nawet zapominać o traumatycznych wydarzeniach… Nic dziwnego, że osoby z depresją często przesypiają całe dnie – sen działa na nich, jak terapia.

Tylko ci pacjenci, którzy wyraźnie śnili o swoich bolesnych doświadczeniach, niedługo po ich wystąpieniu uwolnili się (w sensie medycznym) od swoich koszmarów i rok później byli zdrowi, nie wykazując żadnych klinicznych objawów depresji.

Dlaczego śpimy? – Czego dowiesz się w tej książce

Dr Walker pokazuje w książce, że zbyt długie spanie może być dla organizmu tak samo szkodliwy, jak niedobór snu. Na wielu przykładach ukazuje skutki niedoboru snu, które prowadzą do wypadku, chorób, a nawet śmierci. Dodatkowo opisuje nie tylko medyczne aspekty zdrowego snu, lecz także skupia się na marzeniach sennych i fazach snu, w których one występują. Analizuje sny i opowiada o tym, co mogą dla człowieka znaczyć. Cała książka poparta jest wieloma badaniami, które nadają obrazowość temu, co opisane. To fantastyczna pozycja nie tylko dla osób miłujących się w literaturze popularnonaukowej, lecz dla każdej osoby, która choć raz w życiu zadała sobie pytanie „dlaczego?”. Matthew Walker potrafi zaciekawić czytelnika, przytaczając w tekście nie tylko liczby i medyczne zalecenia. Opisuje również anegdoty, wyniki eksperymentów, a nawet rysunki, które na dłuższą chwilę przyciągną Wasz wzrok. A poza tym… ta książka to w końcu dobry pretekst, żeby się wyspać. Jak sam autor podkreśla, nie będzie miał Wam za złe tego, że zdrzemniecie się podczas lektury!

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Jej Wysokość Literatura
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Rewelacyjna książka, szczególnie dla laików w temacie. Szczegółowo i dogłębnie opisuje zjawisko snu na każdym etapie naszego życia oraz wszystkich procesów, które podczas jego trwania zachodzą, wskazuje jego wpływ na organizm, mózg i nasze życie chyba w każdym możliwym aspekcie. Wszystkie tezy poparte są badaniami, a tam, gdzie badań wykonano zbyt mało wyraźnie zaznacza, że formułowane są raczej wnioski wstępne. Zwraca również uwagę na higienę snu i sposoby poprawy jego jakości, które zdecydowanie warto wprowadzić do swojej wieczornej rutyny. Książka otwierająca oczy, dająca do myślenia i zwracająca uwagę na tak ważny, a tak pomijany aspekt naszego życia - sen.

  • Awatar

    Bardzo dobra książka. Poleciłabym ją każdemu, kto uważa, że kosztem snu może osiągnąć sukces zawodowy, a potem się dziwi, że został zombie. Autor przystępnie (dla mnie czasami aż za prosto, ale co kto lubi) opisuje rolę snu w naszym funkcjonowaniu, rozwoju i społeczeństwie. Opisuje co i jak dzieje się w naszym mózgu kiedy śpimy, a co kiedy pijemy kawę. Myślę, że sporo osób mogłoby chcieć zmienić swoje nawyki senne i dzienne, żeby poprawić jakość swojego snu. Wygląda na to, że mamy wiele do zyskania. Autor dodaje też swoje porady jak uzyskać najlepsze rezultaty nocnego wypoczynku, opisuje korzyści z drzemki, ale również obala sporo mitów np. że alkohol pomaga zasnąć.

Warto zerknąć