17 podniebnych koszmarów
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.53 / 5.00
liczba ocen: 1675
Ilość stron (szacowana): 384
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
31.90 złpremium: 19.14 zł
19.90 zł
-23% 24.56 zł
27.12 zł
30.29 zł
Pozostałe księgarnie
25.23 zł
25.52 zł
26.13 zł
26.73 zł
26.76 zł
26.80 zł
29.00 zł
31.90 zł
31.90 zł
Opis:

Zapnijcie pasy, przed wami lot pełen koszmarów wybranych dla was przez Stephena Kinga i Beva Vincenta. Pasjonująca antologia, lektura w sam raz na lotnisko bądź do samolotu, zawierająca między innymi nowe opowiadania Joe Hilla i Stephena Kinga. Stephen King napisał także przedmowę i wprowadzenia do wszystkich utworów.

Stephen King nie znosi latać. I wraz ze współredaktorem, Bevem Vincentem, pragnie podzielić się tym strachem przed lataniem z wami. 
Witajcie w "17 podniebnych koszmarach", antologii opowiadającej o nieszczęściach, które mogą was spotkać, kiedy jesteście jedenaście kilometrów nad ziemią i pędzicie z prędkością ponad ośmiuset kilometrów na godzinę, zamknięci w metalowej rurze (jak - brrr! - w trumnie) z około setką obcych ludzi. To książka o wszelkich zdarzeniach mogących zmienić waszą podróż po przyjaznym niebie w horror, w tym także takich, których dotąd nawet sobie nie wyobrażaliście ale o których teraz już nie będziecie mogli przestać myśleć, gdy następnym razem wsiądziecie do samolotu i oddacie swój los w ręce obcego człowieka.

Antologia zawieraja nowe utwory Joe Hilla i Stephena Kinga, a także czternaście klasycznych opowiadań oraz jeden wiersz. Teksty takich autorów jak Richard Matheson, Ray Bradbury, Roald Dahl, Dan Simmons sprawiają, że zbiór "17 podniebnych koszmarów" jest, jak ujmuje to King, "idealną lekturą do samolotu, zwłaszcza podchodzącego do lądowania podczas burzy Nawet jeśli siedzicie bezpiecznie na ziemi, lepiej mocno zapnijcie pasy".
Przerażająca książka, która sprawi, że dobrze się zastanowicie, zanim zdecydujecie, w jaki sposób chcecie podróżować.

Stephen King jest autorem ponad pięćdziesięciu światowych bestsellerów. Najnowsze to Trylogia o Billu Hodgesie - "Pan Mercedes" (nagrodzona Edgar Award dla najlepszej powieści), "Znalezione nie kradzione" i "Koniec warty" - oraz zbiór opowiadań "Bazar złych snów". 
Na podstawie jego cyklu "Mroczna wieża" powstał film z Idrisem Elbą i Matthew McConaugheyem w rolach głównych. W 2014 roku King otrzymał National Medal of Arts, a w roku 2003 National Book Foundation Medal za zasługi dla literatury amerykańskiej. Mieszka w Bangor w stanie Maine ze swoją żoną, pisarką Tabithą King.

Bev Vincent jest autorem kilku książek, z których najnowsza to "The Dark Tower Companion", oraz ponad osiemdziesięciu opowiadań, zamieszczonych między innymi w "Alfred Hitchcocks Mystery Magazine", "Ellery Queens Mystery Magazine", "The Blue Religion" i "Ice Cold". Jego utwory były nominowane do Bram Stoker Award, Edgar Award i ITW Thriller Award. Od 2001 roku prowadzi rubrykę "News from the Dead Zone" w każdym numerze pisma "Cemetery Dance". Nie ma nic przeciwko lataniu, ale nie obraziłby się, gdyby ktoś wynalazł urządzenie do teleportacji. Mieszka z żoną w Teksasie.

Recenzje blogerów
Samolot, jako szybki i wygodny transport, cieszy się dużą popularnością, jednak – jak wszystko – ma swoich zwolenników i przeciwników. Dla jednych stał się niemal codziennością, inni za nic w świecie nie wejdą na jego pokład, bowiem strach, spowodowany nieoczekiwanymi, czy niespodziewanymi turbulencjami, bywa paraliżujący. Niekorzystne warunki atmosferyczne, lub nawracające myśli związane z wysokością, również nie nastrajają pozytywnie.

Ten rodzaj strachu został ciekawie zobrazowany w antologii pod redakcją Stephena Kinga i Beva Vincenta. To oni zabierają czytelnika w podniebną podróż, której skutki bynajmniej nie są jednoznaczne. Początek inicjuje wstęp napisany przez Kinga – opisuje on własne doświadczenia związane z samolotami, wprowadzając tym samym niepokojący klimat, nadający odpowiedni ton nadchodzących historii. Każde następne opowiadanie okraszone zostało krótkim wstępem króla horroru, pozwalając na płynne przejście z jednej „eskapady” do drugiej. Wprowadzenie to staje się wspomnieniem dokonań danego autora, oraz charakteryzuje, w kilku słowach, nadchodzącą opowieść.

Zbiór przedstawia różnorodny wachlarz zagrożeń czyhających w przestworzach. Wyciąga na wierzch ukryte obawy i emocje z perspektywy, nie tylko pasażerów, ale i załogi. W trakcie lektury, czytelnik zapozna się z wyselekcjonowanymi tytułami, którym przyświeca problematyka: klaustrofobii, bezsilności, strachu, zwątpienia. Groza, fikcja, absurdalne i potworne elementy są cechami wiodącymi prym i nie pozostawiają wątpliwości – 17 podniebnych koszmarów żeruje i żywi się strachem związanym z podróżowaniem samolotem.

Antologia to gatunkowy zlepek – można w niej uchwycić fantastykę, horror, czy nawet nutę kryminału. Nie jest wolna od paranoi, nadprzyrodzonych mocy, koszmarów, apokaliptycznej wizji, czy nuty futuryzmu i fantazji. W zbiorze nie zabrakło również historii opartej na prawdziwych zdarzeniach, to ona, notabene, otwiera książkę – mowa o Ładunku E. Michael’a Lewisa. Opowieść oferuje koszmarny wgląd w następstwa masakry w Jonestown, gdzie zginęło dziewięćset osób za sprawą zbiorowego samobójstwa. Lewis świetnie połączył fakty z domieszką paranormalności.

Sam wachlarz autorów jest dość pokaźny i intrygujący. Czytelnik spotka się m.in. z autorem Lśnienia – Stephenem Kingiem; jego synem – Joe Hillem; człowiekiem, który powołał do życia Sherlocka Holmesa – Arthurem Conanem Doylem; człowiekiem znanym z pisania opowieści dla dzieci – Roaldem Dahlem, czy autorem znanych scenariuszy – Richardem Mathesonem. Dzieło kończy się wierszem Jamesa Dickeya, zatytułowanym “Spadanie”. Jego kanwa opiera się na prawdziwym zdarzeniu. Autor, za pomocą słów, maluje piękny, acz przerażający obraz składający się z makabrycznych ułamków sekund. Posłowie, spisane piórem Beva Vincenta, staje się świetnym podsumowaniem, opowiadającym o tym, jak powstało 17 podniebnych koszmarów.

Są opowiadania dobre, szybko zapadające w pamięć, manipulujące emocjami czytelnika; są nieco lżejsze, które mogą stać się złapaniem oddechu pomiędzy historiami. Jedno jest pewne – każde zachowuje przyjęty koncept i zostało starannie dobrane. Opowiadania cechuje różnorodność, nie tylko gatunkowa, ale i pochodzeniowa oscylująca na przełomie wielu lat i okresów literackich. Warto jednak wspomnieć, że książka nie jest pełnokrwistym horrorem mogącym przestraszyć do tego stopnia, iż odbiorca nigdy więcej nie wejdzie na pokład samolotu. Całość zbioru prezentuje się ciekawie i dobrze. Dzięki subtelnemu połączeniu gatunków, każdy czytelnik odnajdzie coś dla siebie.

Ocena: 4/6
©Bookmoment
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć