Dlaczego warto kupować e-booki z legalnych źródeł?

Dlaczego warto kupować e-booki z legalnych źródeł?

Pytanie dotyczące sensowności nabywania książek elektronicznych zadaje sobie wielu użytkowników czytników książek, tych nowych jak i pewnie starych wyjadaczy. Czy warto sięgnąć do zasobów księgarni i zdobyć upragniona książkę w sposób legalny, czy może przegrzebać zasoby Internetu i ściągnąć ją z jednego z pirackich portali, zajmujących się nielegalnym udostępnianiem wszelkiego rodzaju plików?  

Czy jestem złodziejem?

Wyobraźmy sobie pewną sytuację: Przyjmijmy na chwilę, że jesteśmy użytkownikami książek tradycyjnych i właśnie poszukujemy dawno oczekiwanego egzemplarza powieści, w pewnej, od lat znanej nam księgarni. Miła pani właścicielka - zresztą także znana, choćby z widzenia osoba, wręcza nam poszukiwaną książkę, a my bez żadnego słowa, odwracamy się i wychodzimy ze sklepu nie wykładając pieniędzy za otrzymany towar. Czy w ten sposób postępuje normalny, cywilizowany człowiek? Zaistniała sytuacja  jest analogiczna do tej, którą odtwarzamy w domu, ściągając e-booka z pirackiej strony. Różnica polega na tym, że w domowym zaciszu nie widzimy zdziwionej twarzy sprzedawcy. Tak czy inaczej, nie rozliczamy się z nikim za otrzymany towar.  Mnie kojarzy się to tylko z jednym określeniem.

Wspieram autorów i wydawców

Być może, komuś z nas przydarzy się w życiu, że stanie się jednym z poczytnych autorów, bądź zostanie nawet wspaniałym piosenkarzem. Niezbadane są wyroki… Każdy też zapewne zdaje sobie sprawę, że praca twórcza to ciężki kawałek chleba i raczej nikt nie lubi patrzeć na marnotrawienie jego trudów i wysiłków, a tym bardziej oddawać komuś należnych za tę pracę pieniędzy. Pobierając z sieci plik PDF, będący marną kopią poszukiwanej przez nas książki, pozbawiamy całkowicie zarobku nie tylko autora, lecz także wydawców, bez których rynek e-czytelnictwa w dalszym ciągu byłby postrzegany, jako raczkujący osesek. Ściągając z sieci pliki z nielegalnych źródeł dorabiamy jedynie właścicieli takich stron, którzy cieszą się naszą naiwnością i bezkrytycznym podejściem do przepisów, interpretowanych w zależności od naszego widzimisię.

Jakie są korzyści korzystania z legalnych źródeł e-booków?

Kupiony z legalnego źródła e-book to gwarancja jakości i zaoszczędzenie cennego dla każdego z nas czasu. Odnalezienie w sieci e-booka, który będzie nadawał się do czytania, zajmuje nam pewien czas. Czy warto więc marnotrawić go dla kilkunastu złotych?

Jeśli nabędziemy książkę elektroniczną w legalny sposób, to zgodnie z art. 23 o prawie autorskim i prawach pokrewnych, mówiącym o dozwolonym użytku osobistym, możemy dowolnie go kopiować, a co za tym idzie również udostępnić go naszym najbliższym, czy pożyczać znajomym. Jeśli będziemy czynić to w zdroworozsądkowy sposób, czyli nasz legalny plik nie będzie rozpowszechniony w sieci, możemy być spokojni i mieć czyste sumienie. Należy jednak zwrócić uwagę, że istnieje tyleż samo przeciwników jak i zwolenników takiej interpretacji tego przepisu, w przypadku e-booków. Dodać także należy, że nigdy w Polsce nie zapadło żadne prawne rozstrzygnięcie dotyczące tego zagadnienia, które opowiedziałoby się na korzyść którejś ze stron.

Darmowe e-booki i konkursy z nagrodami

W Internecie możemy znaleźć całą masę stron, które udostępniają za darmo legalne e-książki. Nie będą to pewnie pozycje, które w pełni zadowolą nasze wymagania i gusta, lecz jeśli ktoś lubuje się przykładowo w klasyce literatury, zapewne znajdzie na nich wiele dla siebie.

Dla użytkowników portali społecznościowych także znajdzie się coś ciekawego. Istniejące na takich portalach funpage księgarni internetowych, trudniących się sprzedażą e-booków, organizują w ramach reklamy niezliczoną ilość konkursów, w których proponują jako nagrody e-książki. Stają się one łatwym kąskiem dla osób wykazujących się minimalnymi chęciami i posiadających choć odrobinę szczęścia, potrzebnego w losowaniu. Wspomniane księgarnie prześcigają się także w nieustannym organizowaniu promocji, podczas, których można kupić wiele interesujących pozycji za naprawdę niewielkie pieniądze. Kto wie, a może w jednym z konkursów uda się wygrać nie tylko e-booka, ale także nowiutki i wymarzony czytnik e-książek?  

autor tekstu: Tomasz R.