Czy koniecznie muszę kupować e-czytnik aby odczytać e-booka?

Czy koniecznie muszę kupować e-czytnik aby odczytać e-booka?

Na jakim urządzeniu przeczytam e-booka jeśli, jestem e-czytelnikiem okazjonalnym?

W obecnym czasie ciężko wyobrazić sobie istnienie człowieka, który nie miał kontaktu z książką elektroniczną, lub choćby o takowej nie słyszał. Są osoby, które nie wyobrażają sobie czytania książek bez użycia czytnika, istnieją jednak też takie, które spotykają się z e-bookami sporadycznie. W jaki sposób odczytać e-booka, jeśli z różnych przyczyn nie chcemy, lub nie możemy kupić czytnika? Jest na to kilka sposobów. Należy najpierw zastanowić się na jakim urządzeniu takiego zakupionego e-booka będziemy odczytywać.

E-book na komputerze z Windows i Mac

Calibre

Calibre jest chyba najpopularniejszym narzędziem do odczytywania plików w formacie mobi i epub na komputerze. Jest to najbardziej rozbudowany program do czytania, edytowania oraz konwersji pomiędzy formatami plików. Choć posiada niezliczoną ilość funkcji, jest dość intuicyjnym i prostym w obsłudze programem komputerowym.

Kindle na PC

Znakomita aplikacja stworzona przez amerykańskiego giganta Amazona, która pozwala na odczytywanie e-booków zakupionych jedynie w ich księgarni. Kupione e-booki znajdują się w chmurze, więc za pośrednictwem Internetu możemy je odczytywać na kilku różnych urządzeniach. Dotyczy to jednak jedynie plików mobi, które dedykowane są tylko czytnikom Kindle.

FB Reader  

Aplikacja, która obsługiwana jest także przez system Linux. Oprócz mobi i epub obsługuje także inne formaty plików: fb2, txt, rtf i html. Pozwala na uzyskanie dostępu do niektórych darmowych baz i zbiorów książek.

EpubReader

Jest dodatkiem do przeglądarki Firefox i pozwala na odczytywanie e-booków w formacie epub, które po uruchomieniu otwierają się w przeglądarce.

Cloud Reader

Aplikacja umożliwiająca odczytywanie e-booków w formacie mobi. Można ją bezproblemowo zsynchronizować z czytnikiem Kindle, o ile go posiadamy.

 

E-book na telefonie i tablecie

Moon+Reader (Android)

Aplikacja posiadająca wiele opcji, otwierająca pliki w wielu formatach, zarówno tych najpopularniejszych, jaki i mniej znanych. Co ciekawe, producent w trosce o nasze zdrowie umieścił w niej tryb dzień/noc i opcję która rzekomo zadba o nasze oczy.

FB Reader (Android, Windows Phone)

Jest to funkcjonalna aplikacja odczytująca wiele formatów plików. Tak samo jak w wersji na PC, zapewnia dostęp do wybranych baz e-booków, w tym także darmowych. Polecana ze względu na wiele możliwości konfiguracyjnych.  

Książki Google Play (Windows, iOS)

Wyłącznie dla osób posiadających konto w Google oraz dysponujących kartą płatniczą. Po użyciu takowej dostajemy dostęp do darmowych zbiorów e-książek, także tych płatnych.

Kindle App (Android, iOS, Samsung, Windows Phone)

Aplikacja wyłącznie dla chętnych na dokonywanie zakupów w księgarni Amazon. Daje możliwość łatwego dostępu do ich zbiorów i pozwala na czytanie na różnych urządzeniach, które mają zainstalowaną tę aplikacje. Obecnie umożliwia ona odczytywanie e-booków w formacie mobi, które zostały zakupione poza księgarnią Amazona. Wydawać się to może dziwne, jednak wykorzystując do zakupów komputer, już takiej możliwości nie dostajemy.

ibooks (na apple - ipad i iphone)

Aplikacja umożliwiająca kupowanie, zarządzanie zakupami i porządkowanie swoich bibliotek. Pozwala na modyfikowanie wyglądu e-booków, poprzez zmianę wielkości i kroju czcionki. Daje możliwość słuchania e-booka czytanego na głos, korzystania z interaktywnych i ilustrowanych podręczników. Zapewnia kontrole rodzicielska.

Aplikacje e-księgarni

Popularne na polskim rynku e-czytelniczym księgarnie udostępniają swoim klientom stworzone na ich potrzeby aplikacje, umożliwiające czytanie zakupionych od nich e-booków na dostępnych w naszych domach urządzeniach. O możliwości pobrania takowej aplikacji zazwyczaj jesteśmy informowaniu natychmiast po wejściu na stronę danej e-księgarni.

Istnieje wiele możliwości odczytywania e-booków na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych. Jeśli jesteśmy zmuszeni do czytania na ekranie komputera, tabletu czy telefonu, to zdecydowanie powinniśmy unikać długiego wpatrywania się w ich ekrany. Zaleca się także aby w takich przypadkach robić częste przerwy w lekturze, czytać „porcjami”. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran LCD ma negatywny wpływ na jakość naszego wzroku, oraz na nasze samopoczucie. Jeśli zdecydujemy się na zakup e-czytnika, bez wątpienia podniesiemy komfort czytania, oraz zadbamy o własne zdrowie.

autor tekstu: Tomasz R.