Na jakim urządzeniu najlepiej czytać e-booki?

Na jakim urządzeniu najlepiej czytać e-booki?

Wiele osób, które chciałby rozpocząć swoją przygodę z książką elektroniczną zadaje sobie pytania związane z zasadnością kupowania samego czytnika. Czy warto wydać dodatkowe kilkaset złotych, jeśli w domu posiadamy komputer, tablet, iPad bądź nawet “smartfon”? Przecież każde z tych urządzeń posiada ekran, na którym wszystko i wyraźnie widać. Urządzenia te zaopatrzone w są w ekrany dotykowe, pozwalaj więc na wygodne i niczym nie skrępowane czytanie.  Tak jak do czytnika, w większości z nich mamy łatwy i szybki dostęp. Co posiada więc czytnik i dlaczego czytanie na nim jest wygodniejsze, niżeli na innych sprzętach wyposażonych w ekrany?

Papier elektroniczny

Czytniki e-booków wyposażone są w wyświetlacze zwane papierem elektronicznym (e-ink), których wygląd zbliżony jest do strony tradycyjnej książki. O zaletach czytników e-ink pisałem już wcześniej (co to jest e-ink). Urządzenia te są doskonałym zamiennikiem dla osób, które czytają bardzo dużo na komputerze i dostrzegają u siebie problemy ze wzrokiem. Czytnik elektroniczny wyposażony w papier elektroniczny nie dość, że nie psuje wzroku, to dodatkowo zapewni możliwość doboru rozmiaru, a nawet wyglądu czcionki. Każdy może dopasować wyświetlany tekst do własnych upodobań i preferencji.    

Popularne formaty plików e-booków

W obecnym czasie księgarnie zajmujące się sprzedażą książek elektronicznych oferują do sprzedaży przeważnie dwa rodzaje plików - MOBI (format dedykowany dla czytników firmy Kindle) i EPUB (pozostałe czytniki oraz tablety np. firmy apple - Ipad). W niektórych księgarniach istnieje jeszcze możliwość zakupienia plików w formacie PDF, jednak pliki tego rodzaju posłużą nam przeważnie do odczytywania dokumentów technicznych, zawierających na przykład dużą ilość zdjęć. Jeśli więc czytnik ma posłużyć nam wyłącznie do czytania literatury niefachowej, to w tym przypadku, żadne inne urządzenie godnie go nie zastąpi. Istnieją też księgarnie, które zajmują się sprzedażą literatury technicznej w wersji e-bookowej. Takie e-booki wykonane są w świetny, profesjonalny sposób i odtwarzanie ich na czytnikach w niczym nie pomniejsza zawartej w nich wiedzy fachowej.  

Wygoda i cena

Czytnik e-booków jest zdecydowanie poręczniejszy od innych urządzeń, na których można byłoby próbować czytać. Nawet w podróży, schowany do kieszeni, jest dostępny w każdej chwili i natychmiast po wyjęciu gotowy do współpracy. Wspomnę jeszcze raz o komforcie czytania i nieświecącym oraz nieodbijającym refleksów ekranie, co ma ogromny wpływ na jakość naszego wzroku. Zakup czytnika, choćby takiego w podstawowej wersji, na przykład bardzo popularnego Kindle 7, będzie znacznie mniejszym obciążeniem dla naszej kieszeni, niżeli kupno dobrej klasy smartfona, a tym bardziej iPada.

Dla mnie, użytkownika czytnika, wszystkie wymienione fakty już dawno stały się jak najbardziej przekonujące. Jestem zdania, że jeśli czytać, to tylko i wyłącznie na czytniku, inne urządzeniu po prostu z nim przegrywają.

autor tekstu: Tomasz R.