Najlepsze książki historyczne - sprawdź ciekawe pozycje na 2020 rok

Najlepsze książki historyczne - sprawdź ciekawe pozycje na 2020 rok

To, co minione warto raz jeszcze poddać refleksji, zwłaszcza, gdy autor prezentuje zupełnie nowy punkt widzenia. To, co aktualne trzeba zgłębić, by móc wyrobić sobie opinię popartą argumentami. Nie ulega wątpliwości, że historia dzieje się na naszych oczach. Dlatego wybieraj książki historyczne spośród tych najlepszych, a to, co przyniesie przyszłość, nie będzie dla ciebie zaskoczeniem.

Pokolenie ludzi urodzonych po transformacji w Polsce wie tyle o tym wydarzeniu, ile zdoła przyswoić z lekcji historii w szkole lub usłyszy od rodziców. Politykom i działaczom społecznym minionego okresu wydaje się, że niektóre fakty są oczywiste również dla młodzieży urodzonej po roku 2000. Warto zatem pochylić się nad lekturą Sawulskiego, by uporządkować wiedzę na temat tamtych wydarzeń i spojrzeć oczami młodzieży na sprawy dla nich bardzo, bardzo odległe. To odwrócenie ról nauczyciel-uczeń, które jest ciekawą propozycją dla osób otwartych na inny punkt widzenia.

Fikcja literacka oparta na historii Polski. Fascynująca biografia królów podana z odrobiną fantazji i sporą dawką magii. Autorka określana mianem królowej polskiej powieści historycznej trzyma wysoki poziom wyznaczony przez pierwsze trzy bestsellerowe części sagi Odrodzonego Królestwa.

Historia ukazana mimochodem, w sposób, który okazuje się atrakcyjny nie tylko dla zawodowych badaczy dziejów.

Dużo zostało powiedziane na temat samego Holocaustu. Warto jednak przyjrzeć się świadectwom heroizmu kobiet, które w obliczu pogromu niejednokrotnie stawały się cichymi bohaterkami. Krzywdzone, dręczone, wciąż miały siłę, by walczyć o miłość do partnera, dziecka, samej siebie. To wstrząsające świadectwo ogromu bestialstwa, którego doświadczyły z powodu bycia określonej narodowości i płci. Ciekawa propozycja dla zainteresowanych socjologicznym podejściem do okresu II wojny światowej.

Niezwykła popularność wydarzeń z 1986 roku za sprawą serialowej adaptacji, przełożyła się również na zainteresowanie literaturą dotyczącą awarii nuklearnej sprzed trzydziestu lat. Książka określana mianem nieznanej historii czarnobylskiej katastrofy jest wystarczającą rekomendacją, by sięgnąć po to reporterskie dzieło i odkryć tajemnicze karty historii naszych wschodnich sąsiadów.

Czy nie masz wrażenia, że biorąc do rąk którąkolwiek z rzeczy, czy to ubranie, czy elektronikę, prawie każda z nich ma charakterystyczny napis Made in China? Tak jest w istocie albo właśnie tak się stanie. Niskie koszty produkcji i tania siła robocza sprawiają, że handel przejmowany jest przez mocarstwo, które słynie z nagminnego łamania praw człowieka, czy pertraktowania z innymi reżimami. Inwazja ekonomiczna to słowo-klucz w tej jednej z najciekawszych książek historycznych w ostatnim czasie.

Historia w fantazji albo fantazja w historii, którą pokochali czytelnicy. Taka jest twórczość Jacka Komudy serwującego nie lada ucztę literacką doprawioną pieprzem historii. Opowieść o Rzeczpospolitej Szlacheckiej tonącej we krwi, łzach i pocie wciąga jak zwodniczy wir, by na dobre uzależnić od pozostałych książek osadzonych w tym klimacie. Słuchając uważnie audiobooka, nie umknie ci nawet pojedynczy świst szabli, czarnej szabli.

 

Tematyka mordów na Polakach dokonanych na Wołyniu jest równie trudna, co ciekawa. Spojrzenie na zagadnienie pod kątem błędnych działań lub zaniechania ze strony AK ma za zadanie ukazanie bezmiaru tragedii i cierpienia Polaków na kresach Wschodnich. Skłonienie do refleksji nad kwestią, która wciąż budzi spore emocje wśród naszych rodaków, nie jest zadaniem łatwym. Spróbuj wejść w rolę obiektywnego obserwatora i oceń samodzielnie, czy ta sztuka udała się Zychowiczowi i czy ebook wart jest szczególnej uwagi.

Jak pokazuje historia najnowsza–nauki o przyczynach i skutkach wydarzeń nigdy za wiele. Wciąż popełniamy te same błędy, nie bacząc na bolesne doświadczenia przeszłości. Czytaj, dowiaduj się, komentuj. Dzięki wiedzy, którą możesz mieć w zasięgu ręki na dowolnym nośniku cyfrowym, będziesz mógł stworzyć własny ranking najlepszych książek historycznych.