Co to takiego ten czytnik e-ink?

Co to takiego ten czytnik e-ink?

Czym jest czytnik książek elektronicznych (czytnik e-ink)?

Czytnik książek e-ink jest urządzeniem elektronicznym, służącym oczywiście do czytania książek. Osoby, które zupełnie nie są zorientowane w tym temacie, zapewne zadadzą jedno i podstawowe pytanie. W jakim celu mam wydawać pieniądze na czytnik książek, skoro tak samo mogę czytać na monitorze swojego komputera, tabletu czy nawet smartfona? Odpowiedź jest prosta, żadne z tych urządzeń, oczywiście poza czytnikiem e-ink, nie jest wyposażone w wyświetlacz zwany popularnie papierem elektronicznym, który wygląda zupełnie tak samo jak strona książki tradycyjnej. Zatem jest to technologia stworzona wyłącznie dla dobra czytelnika, a w szczególności w trosce o zdrowie jego oczu.

Gdyby zechcieć porównać wyświetlacze w popularnych czytnikach elektronicznych z tymi, które wbudowane są w nasze urządzenia komputerowe czy telefoniczne, szybko dostrzeżemy ogromne różnice, które moim zdaniem wpłyną na decyzję czytelnika, jaki sprzęt wybrać do czytania książek?

Pierwszą i najważniejszą zaletą wyświetlacza e-ink jest to, że ten nie świeci, a co za tym idzie nie męczy tak naszego wzroku, jak czynią to wyświetlacze LCD. Wiele razy pewnie bywało tak, że w słoneczne dni użytkownik komputera, tabletu czy telefonu, musiał ograniczać dopływ światła, aby w móc na nich cokolwiek przeczytać. W czytnikach z papierem elektronicznym mocne nasłonecznienie nie ma  negatywnego wpływu na odbiór tego, co wyświetla ekran. Zasada jest taka, że im mocniej świeci słońcem tym łatwiej czytać z takiego ekranu - nie błyszczy on i nie odbija refleksów światła. Zawsze widzimy go, jakbyśmy patrzyli na zwykłą kartkę papieru. Ważne jest także to, że kąt pod jakim ustawimy swój czytnik, nie ma żadnego wpływu na jakość i ostrość naszego widzenia czytanego tekstu.

Ogromną zaletą czytników z papierem elektronicznym jest bardzo długa żywotność wbudowanej w nie baterii. Czytnik pobiera jedynie energię wtedy, kiedy zmieniamy stronę czytanej książki. Czas, który poświęcamy na przeczytanie danej strony, jest dla baterii czasem odpoczynku.  Jeśli więc urządzenie z wyświetlaczem e-ink potrafi działać bez ładowania nawet przez miesiąc i dłużej, to raczej bez zastanowienia każdy powie, że żadne z innych urządzeń, na których można czytać, tej technologii nie dorównuje. Jeśli do wspomnianych zalet dodamy małą wagę czytnika i jego ogromną pojemność, to bez dwóch zdań urządzenie takie staje na pierwszym miejscu podium, zostawiając inne daleko w tyle.

Decyzja jest zatem jedna, jeśli czytnik to wyłącznie wyposażony w wyświetlacz e-ink. To wygoda i komfort czytania.

autor tekstu: Tomasz R.