Najlepsze książki dla młodzieży - sprawdź najciekawsze propozycje

Najlepsze książki dla młodzieży - sprawdź najciekawsze propozycje

Wyrastanie z dzieciństwa, uczucia, których nie potrafimy nazwać i trudne wybory, których trzeba nagle dokonywać. Tak wygląda świat często niezrozumianych przez otoczenie nastolatków. Nic więc dziwnego, że w zestawieniu najciekawszych książek dla młodzieży nie brakuje propozycji fantasy, przenoszących w alternatywny świat, czy traktujących o zmaganiu się z przeciwnościami losu. Wątki romansowe, ale i wojownicze, to wyraz emocji głęboko skrywanych przez nastolatków. Najlepsze książki młodzieżowe to te, które nazywają uczucia, dodają otuchy i nadzieję na pokonanie własnych demonów towarzyszących dojrzewaniu. Wsłuchaj się w emocje z jednym z najlepszych audiobooków i oddaj się lekturze nieobowiązkowej e-booka.

Cykl powieści czterech autorek, które występują pod wspólnym pseudonimem. Główni bohaterowie pod postacią kotów nieustannie zachwycają młodzież na całym świecie. Sprawdź w e-booku, jak radzą sobie wojownicze koty żyjące w czterech różnych klanach i z audiobookiem wsłuchaj się w to, co tygrysy fantastyki lubią najbardziej.

Ta seria siedmiu powieści osadzona w świecie pełnym magii, widziana oczami małego chłopca, odniosła uzasadniony międzynarodowy sukces. To z pewnością jedna z najciekawszych propozycji książek, w której społeczność czarodziejów weszła na stałe do popkultury, nie tylko młodzieżowej. Dzięki powieściom, niejednemu oponentowi nadano przydomek Lord Voldemort. Przekonaj się o sile czarodziejskiej różdżki.

Przygody trójki przyjaciół z warszawskiego gimnazjum to cykl science fiction, zamknięty w 15 powieściach oraz kilku opowiadaniach. Zekranizowane i polubiane, nie mogą umknąć słuchaczom audiobooków oraz amatorom tekstu czytanego. Ciekawe przygody wplecione w opowieść o przyjaźni czyni cykl zwyczajnie fajnym, nie tylko dla równolatków głównych bohaterów.

Trylogia, która poruszyła serca widzów i czytelników. Głodowe Igrzyska zorganizowane ku rozrywce próżnych władz Kapitolu, są w istocie walką na śmierć i życie uczestników turnieju. Dramatyczne losy rywalizujących ze sobą wybrańców widziane są oczami głównej bohaterki Katniss, która mimo wielu przeciwności, heroicznie walczy o przetrwanie. Emocjonująca i angażująca całe pokolenia czytelników.

Choć szał na opowieści o wampirach chwilowo minął, to wciąż jest coś magicznego w tej opowieści. Film, który zachwycił również dorosłych, opowiadający o trudnej miłości wampira do nastolatki, nie ma równego sobie naśladowcy. Warto przekonać się o sile uczuć pary z dwóch różnych światów, którym nie dawano żadnych szans. Miłość mimo wszystko – o tym zawsze chcemy czytać i słuchać.

Otwórz drzwi szafy i przenieś się do krainy przygód, pełnej dziwacznych stworów i zachwycających krajobrazów. Cykl siedmiu fantastycznych powieści od lat nie schodzi z list najlepszych książek dla dzieci młodzieży. Nieustanna walka dobra ze złem w niezwykłym otoczeniu czyni ten siedmioksiąg klasykiem w swoim gatunku. A potężny lew Aslan jest świetnym przewodnikiem na drodze ku dorastaniu.

Seria powieści fantasy, spodoba się wszystkim miłośnikom klimatów średniowiecznych. Seria fascynujących przygód sieroty – Willa i jego przyjaciół, z mrocznymi zwiadowcami w roli głównej, nie zawiedzie zarówno wersji słuchanej, jak i czytanej.

Główna bohaterka w osobie nastoletniej buntowniczki, przemierzającej bezkresne piaski pustyni – to powód, dla którego młodzi czytelnicy uznali tę książkę za jedną z najciekawszych. Niezliczone przygody w fantastycznym klimacie sułtańskiej tajemnicy, wciągną na dobre amatorów nieoczekiwanych zwrotów akcji.

To wciągająca przygodowa propozycja dla młodzieży, która traktuje o perypetiach trojga dzieci, zafascynowanych tajemniczymi drzwiami w domu, do którego właśnie się przeprowadzili. Zagadkowe domostwo prowadzi do wielu nieprzewidzianych sytuacji ujętych w wielu tomach serii. Przeczytaj i posłuchaj, czy za zwykłymi wrotami kryje się niezwykły świat.

Trylogia zekranizowana i ukochana przez fanów. Społeczność zrujnowanego Chicago podzielona na frakcje według predyspozycji członków i para głównych bohaterów sprzeciwiających się głównemu nurtowi. To oni okazują się niezgodni, których trzeba się pozbyć. Bunt, który stale towarzyszy nastolatkom na kartach powieści, staje się szczególnie bliski czytelnikom – nastolatkom. Wsłuchaj się z audiobookiem w problemy młodzieży i poczytaj w e-booku o nieustannej walce o własną tożsamość.

W rankingu najciekawszych książek dla młodzieży nie może zabraknąć tych, poruszających wątki miłosne. Pierwsze zauroczenia, silne uczucia, których czasem nie potrafimy nazwać–to problemy, z którymi zmagamy lub zmagaliśmy się, będąc nastolatkami. Urocza, ciepła i dobrze napisana. Po prostu warta przeczytania opowieść o uczuciu rodzącym się w najmniej spodziewanym momencie.

Perypetie nastolatki - zabójczyni biorącej udział w morderczym królewskim turnieju podbiły serca młodzieży na całym globie. Niezwykłą popularność siedmiotomowa seria zawdzięcza odwadze głównej bohaterki, zdeterminowanej do odzyskania upragnionej wolności.

W przypadku książek dla młodzieży nie można mówić o kanonie. Pocztą pantoflową i na bazie własnych doświadczeń czytelniczych młodzi ludzie tworzą swoją własną listę. Sięgnij po audio i e-booka i zbuduj ranking dla grupy, z którą się utożsamiasz.