Książki, które trzeba przeczytać - sprawdź, o co warto uzupełnić bibliotekę

Książki, które trzeba przeczytać - sprawdź, o co warto uzupełnić bibliotekę

Porządna biblioteka to serce domu, o które należy odpowiednio zadbać. Mówi się, że jej zawartość świadczy o właścicielu, dlatego warto z rozmysłem dobierać pozycje czytelnicze. Nieważne, czy są one ułożone seriami, kolorami, bądź według klucza autorskiego. Być może jest to wirtualna biblioteka, która wymaga od nas uporządkowania folderów. Zawsze jednak powinny się w niej znajdować książki, które warto przeczytać. Nie od dziś wiadomo, że czasem nawet najlepszy księgozbiór dezaktualizuje się. Spraw, by Twój nie pokrył się patyną i sprawdź, których książek zwyczajnie w nim brakuje. Audiobook, a może e-book–wybierz książki warte przeczytania w formie, którą lubisz najbardziej.

W tym zaszczytnym gronie nie może zabraknąć wielokrotnie nagradzanej powieści polskiej noblistki. Choć pisarstwo Olgi Tokarczuk nie należy do najłatwiejszych, to jest t z pewnością literatura wysokich lotów. Tematyka sytuacji egzystencjalnej człowieka w podróży i próby oswojenia zmieniającego się nieustannie otoczenia, a to wszystko w kontekście starych rosyjskich wierzeń. W taką wysublimowaną wędrówkę zostaniemy zabrani przez autorkę na kartach powieści. Za pomocą pozornie niepowiązanych ze sobą wątków, dowiemy się, że jedynym przepisem na odnalezienie się we współczesnym świecie i ukojenie bólu istnienia jest nieustanne poszukiwanie i odkrywanie świata. Nie zwlekaj–kup audiobook/e-book i daj się zabrać w oniryczną podróż w głąb siebie.
  

Kto nie przeczytał tego arcydzieła literatury XX wieku, ten, czym prędzej musi nadrobić zaległości. Przemierzając wraz z głównym bohaterem, Wilhelma z Baskerville, mroczne i niebezpieczne zakamarki labiryntu mniszej biblioteki, towarzyszymy mu w rozwikłaniu zagadki serii tajemniczych śmierci. Wciągająca i trzymająca w napięciu, taka jest filozoficzna powieść Umberto Eco, która nie bez powodu zainspirowała Hollywood do ekranizacji dzieła. Klimat XIV-wiecznego opactwa benedyktyńskiego, w którym śmierć czai się za rogiem, przyciągnie amatorów dobrego kryminału z wątkiem religijnym w tle. Dokonaj zakupu elektronicznej formy tej topowej powieści, by móc wcielić się w postać detektywa-franciszkanina i dowiedz się, kto zabił.
 

Choć ta wybitna powieść hiszpańskiego pisarza jest już prawie pełnoletnia, wciąż utrzymuje się w czołówce tych, których nie może zabraknąć w bibliotece człowieka renesansu. „Cień wiatru” to owiana tajemnicą historia książek w książce, w której nie zabraknie miejsca na fascynujące przygody. Śledząc poczynania Daniela Sempere przez lata, od 10-letniego chłopca, aż do dorosłego mężczyzny, równocześnie podążamy szlakiem twórczości pisarza, którym był zafascynowany. Odwiedziny urokliwych za dnia i złowieszczych nocą uliczek Barcelony z różnych epok sprawiają, że kategoria miejsca i czasu zostaje zniesiona na rzecz odczuwania i przeżywania emocji wraz z głównym bohaterem. Rozwiązanie zagadki Cmentarza Zapomnianych Książek staje się udziałem każdego, kto zakupem audiobooka, bądź e-booka da się ponieść namiętnościom spisanym na kartach powieści.

Nielicznym udało się uzyskać odpowiedź na pytanie, jak osiągnąć upragniony cel i wcielić tę teorię w czyn. Doktor Joseph Murphy w swoim poradniku już od dziesięcioleci skutecznie przybliża nas do poznania tej tajemnicy. Przekonując o niezwykłej sile, tkwiącej w każdym z nas, stał się pierwszym mentorem wielu czytelników niewierzących w siebie i własne możliwości. Za pomocą kilku prostych, lecz skutecznych technik sprawdź, jak pozbyć się raz na zawsze wszelkich lęków i sprawić, by sukces stał się naszym udziałem. Sięgnij po e-booka „Potęgę podświadomości” lub wsłuchaj się w audiobooka i to, co chce ci przekazać twój umysł.

 

Wśród topowych tytułów wartych przeczytania swoje miejsce znalazło „Lśnienie”, które mimo upływu lat wciąż uchodzi za najlepszy współczesny horror. Trzymający czytelnika w niepokoju klimat opustoszałego hotelu i bagaż emocjonalnych przeżyć, z którymi muszą mierzyć się główni bohaterowie, z pewnością nie da zasnąć wrażliwcom. Zarejestruj zmysłami złowrogą ciszę oplecioną zaskakującymi zdarzeniami, zamkniętą w dźwiękach audiobooka lub spisaną w e-booku.

 

Nie byłoby spektakularnej kariery skandynawskiego gatunku kryminalnego bez absolutnie topowej książki Larssona, a właściwie całej trylogii. Doceniona przez miliony czytelników na całym świecie, zekranizowana i pokochana przez fanów mocnych doznań. Naturalistyczna, odarta ze złudzeń, miejscami mroczna wizja rzeczywistości ukazana przez wielowątkowe śledztwo. Jako audiobook pozwoli wyobraźni powędrować w bezkresy krajobrazów dalekiej północy. E-book zaś uzależni nas od kolejnych akapitów tekstu ujawniającego coraz to nowe, zaskakujące fakty.

 

Jako pierwszy tom z dziesięciu z tytułową Joanna Chyłką, dał początek bestsellerowemu cyklowi. Niewyjaśnione, często krwawe sprawy sprzed lat staną się domeną adepta prestiżowej kancelarii prawniczej, wziętego pod skrzydła uznanej pani adwokat. Walka o wyjaśnienie tego, co zapomniane z barwną, nieoczywistą relacją nauczyciel-uczeń w tle. Tego wszystkiego możemy się spodziewać, sięgając po tę jedną z najlepszych serii polskich autorów ostatnich lat.

 

W zestawieniu nie może zabraknąć Wrocławianina, który szturmem zdobył serce amatorów dobrego kryminału. Debiutancka powieść, rozpoczynająca serię o przygodach Eberharda Mocka. Klimat dawnego Wrocławia pod okupacją nazistowską z tajemniczymi wątkami loży masońskiej oplatający wątek zbrodniczy. Liczne nagrody i wyróżnienia dla autora przybliżają nas do kupna jednej, być może całej serii książek, których po prostu nie można nie przeczytać.

 

Napisana przez kobietę, o kobiecie, lecz nie tylko przeznaczona dla kobiet. Uwielbiana przez międzynarodowe grono czytelników, stała się topową pozycją w księgarniach na całym świecie. Poruszająca historia ekscentrycznej młodej opiekunki, która buduje unikalną relację ze swoim podopiecznym. Pełna uczuć i namiętności–nie pozostanie obojętna czytelnikowi. Nie bez powodu stała się książką wartą zekranizowania. Daj się oczarować tym i innymi powieściami Moyes.

 

Być może ktoś pokusił się o spisanie wszystkich książek, które koniecznie trzeba przeczytać. Jednakże dalej byłaby to subiektywna lista konkretnego autora. Są jednak pewne tytuły, których znajomość uplasuje nas w zaszczytnym gronie ludzi kulturalnych, którym nieobce są refleksje nad wartościami uniwersalnymi. Poza całym bezdyskusyjnym wachlarzem korzyści z czytania warto znać topowe dzieła uznawane za klasyki dla własnej satysfakcji. Tak po prostu.

Przyjemnej lektury!