Kupiłem pierwszy czytnik i co dalej?

Kupiłem pierwszy czytnik i co dalej?

Załóżmy taką sytuację:

Zdecydowałeś się na zakup swojego pierwszego czytnika książek. Przekopałeś się przez masę stron polecających i wychwalających pod niebiosa konkretną markę oraz odbyłeś setki rozmów z przeciwnikami i zwolennikami e-czytelnictwa. Kupiłeś czytnik marki, która wydała ci się najbardziej przyjazna dla czytelnika. Masz jednak dalej rozterki związane z tym, czy poradzisz sobie w świecie wydań elektronicznych? Okazuje się, że tworzenie sobie takich problemów jest całkowicie niepotrzebne. Istnieje wiele stron na ten temat oraz stworzono dużą ilość narzędzi, które pozwolą bezboleśnie rozpocząć przygodę z książką elektroniczną. Ogromną skarbnicą wiedzy, pomocną także przy podjęciu decyzji związanych z samym zakupem czytnika, może okazać się portal eKsiążki (http://forum.eksiazki.org/). Przyznam, że sam początkowo szukałem na tym forum rozwiązania zagadnień, które nurtowały mnie po kupnie czytnika. Jeśli jednak komuś nie chce przekopywać się przez ogromną ilość stron, które przez lata powstały na tym forum, myślę, że rady tutaj zawarte pomogą w pierwszych krokach i w ogarnięciu nowego zagadnienia.

Calibre

Ważnym dla każdego bibliofila jest posiadanie i ciągłe podziwianie swojej wspaniałej biblioteczki. Okazuje się, że posiadając książki elektroniczne taką biblioteczkę - kolekcję - można bez problemu sobie stworzyć. Pomocnym w tym zadaniu stanie się program Calibre, który można pobrać za pośrednictwem strony http://calibre-ebook.com/. Po zainstalowaniu programu, ważne jest prawidłowe jego skonfigurowanie, w którym pomoże nam jeden z dość znanych blogerów opisujących świat wydań elektronicznych, znany pod nazwą Świat Czytników: http://swiatczytnikow.pl/jak-skonfigurowac-calibre-po-instalacji/.

Przestrzegam jednak nowych użytkowników, aby na siłę nie starali się poznać od razu wszystkich funkcji Calibre. Na sam początek jest to całkowicie nieprzydatne i w gruncie rzeczy praktycznie niemożliwe. Na wszystko przyjdzie czas.

Do czego zatem posłuży nam Calibre?

  • Pomoże stworzyć i zarządzać naszą elektroniczną biblioteką – każda pozycja książkowa jest szczegółowo i wyczerpująco opisana i opatrzona grafiką okładki. Wyszukiwanie jest intuicyjne i bardzo łatwe,
  • zapewni możliwość konwersji naszych plików do formatów odczytywanych przez posiadane urządzenie,
  • umożliwi wysłanie e-booków na e-maila,
  • prześle e-booki bezpośrednio na czytnik,
  • stworzy z dowolnego dokumentu plik MOBI lub EPUB.

 Posiadacze czytników Kindle znajdą opcje specjalnie dedykowane ich urządzeniom:

  • zarządzanie kolekcjami Kindle,
  • zmiana czcionki na Kindle,
  • zmiana ustawień Kindle za pomocą odpowiedniej wtyczki.

Jak wspomniałem, Calibre posiada wiele możliwości, których poznanie w pierwszej chwili może przyprawić o zawrót głowy. Osobiście od lat używam podstawowych funkcji i całkiem dobrze z Calibre mi się współpracuje.

Upolujebooka.pl

Każdy z nowych e-czytelników zada sobie w końcu pytanie, w jaki sposób ogarnąć taką ogromną ilość księgarń i wyszukiwać w nich interesujących nas pozycji wraz z ich cenami. Na szczęście znalazła się osoba, która o tym pomyślała i tworząc projekt Upolujebooka.pl , całkowicie na w tym wyręczyła.  

Po zarejestrowaniu się na stronie portalu: http://upolujebooka.pl/ możemy w prosty sposób dowiedzieć się „co w trawie piszczy”. Pod podanym adresem możecie szczegółowo sprawdzić, w jaki sposób projekt ten będzie nam pomagał: http://upolujebooka.pl/od_czego_zaczac.html

W kilku słowach, Upolujebooka.pl pomoże nam w wyszukiwaniu najtańszych ofert interesujących nas książek, o czym informował nas będzie mailowo. Pomoże także w stworzeniu naszej wirtualnej biblioteczki. Projekt zaoszczędzi nasz czas i pieniądze oraz pozwoli na usystematyzowanie naszych zbiorów.  Dzięki zawartemu w projekcie programowi lojalnościowemu, dostaniemy możliwość zbierania punktów za dokonywane zakupy, polecanki i zdobywanie nowych użytkowników projektu. Punkty te zastąpią nam pieniądze podczas dokonywania nowych zakupów.

Świat Czytników

W sieci istnieje niezliczona ilość stron zawierających porady dla nowych oraz tych doświadczonych użytkowników czytników książek. Osoby poszukujące odwiedzi na nurtujące ich pytania, choćby dotyczące zakupu,  użytkowania swoich urządzeń, oraz porównywania ich z innymi, popularnymi czytnikami, zapewne natkną się na stronę http://swiatczytnikow.pl/. Jest to chyba istniejąca najdłużej i zawierająca masę porad strona przyjazna dla każdego e-czytelnika. Autor znajdujących się na portalu artykułów, zarzuci największą ilością informacji posiadaczy popularnych czytników amerykańskiej firmy Kindle. Jeśli zdecydujemy się na subskrypcję mailową, będziemy otrzymywać od autora powiadomienia o nowych artykułach, oraz o organizowanych przez e-księgarnie promocjach.


Jak się więc okazuje pierwsze kroki w świecie e-czytelnictwa wcale nie muszą być bolesne. Wykazując się odrobiną chęci, zapewne sami znajdziemy jeszcze inne strony i narzędzia, które podobnie jak te wymienione - doskonale posłużą nam do łatwiejszego poruszania się w nowo poznawanym środowisku.

autor tekstu: Tomasz R.