Andrzej Sapkowski

Andrzej Sapkowski (ur. 1948 rok) – jest wielokrotnie nagradzanym polskim pisarzem fantasy, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.To twórca znanej na całym świecie i bardzo popularnej postaci Wiedźmina Geralta z Rivii, którego losy można poznać w zbiorach opowiadań i powieściach z cyklu wiedźmińskiego.

Swoją karierę literacką rozpoczynał od tłumaczeń, zadebiutował w 1986 roku publikując w miesięczniku Fantastyka pierwsze opowiadanie Wiedźmin, za które otrzymał III nagrodę w konkursie literackim, organizowanym przez to czasopismo. Oprócz książek z uniwersum wiedźmińskiego, w dorobku pisarskim Andrzeja Sapkowskiego znajduję się jeszcze wiele innych zbiorów opowiadań i powieści., między innymi: powieści wchodzące w skład Trylogii Husyckiej, czy powieść Żmija.

Na podstawie prozy związanej ze światem Wiedźmina powstały komiksy, fabularna gra pt. Wiedźmin: Gra wyobraźni, gra karciana oraz seria gier video stworzonych przez polskie studio gier komputerowych CD Projekt Red: 1. Wiedźmin, 2. Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, 3. Wiedźmin 3: Dziki Gon. Także na podstawie książek o Wiedźminie Gerlacie z Rivii powstał film fabularny, serial telewizyjny a w maju 2017 roku Netflix zapowiedział powstanie serialu opartego na prozie ze świata Wiedźmina. Andrzej Sapkowski został zatrudniony przy produkcji serialu jako konsultant.   

Na prozie Andrzeja Sapkowskiego wychowało się już wielu czytelników, a jej popularność utrzymuje się ciągle na wysokim poziomie.