Bogusław Wołoszański

Urodzony 22 marca 1950 roku w Piotrkowie Trybunalskim – dziennikarz i popularyzator historii, autor wielu książek o tematyce historycznej. Przez 32 lata pracował w Telewizji Polskiej. W tym czasie zrealizował około tysiąca programów, pomysłodawca i autor programu telewizyjnego i radiowego „Sensacje XX wieku” oraz kilkaset innych (m.in. „Punkt krytyczny”, „Archiwum XX wieku”, „To jest historia”). Jest autorem wielu audycji radiowych (m.in. „Sensacje XX wieku w Radiu Zet”), artykułów prasowych oraz książek przedstawiających mechanizmy polityczne i gospodarcze XX wieku. W 2006 i 2007 roku na postawie jego scenariusza powstał 13-odcinkowy serial „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” dla Telewizji Polskiej.
Za osiągnięcia zawodowe odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także nagrodą im. Bolesława Prusa, licznymi nagrodami telewizyjnymi i Ministerstwa Obrony Narodowej.
W 1967 roku podjął studia na Wydziale Prawa i Administracji w Warszawie, a po ich ukończeniu w 1971 roku (studia prawnicze trwały wówczas cztery lata) – dwuletnie studia podyplomowe w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Poza twórczością telewizyjną i radiową Wołoszański dał się poznać jako autor bestsellerowych książek. Pierwsza – Sensacje XX wieku – została wydana w 1990 roku (Wyd. Novum) i była zapisem telewizyjnych programów. W kolejnych latach powstało czternaście książek, w tym Encyklopedia II wojny światowej zawierająca tysiąc haseł, setki zdjęć, map, planów i rysunków. Najbardziej ceniona przez czytelników jest historia XX wieku. W 2004 roku Wołoszański podjął próbę łączenia faktów i fikcji, pisząc książkę Twierdza szyfrów; ten typ literatury, znany i popularny na Zachodzie jako faction (połączenie słów fact i fiction), został bardzo dobrze przyjęty na polskim rynku wydawniczym. Kolejne pozycje literatury tego gatunku Operacja Talos i Sieć – ostatni bastion SS (będąca kontynuacją Twierdzy Szyfrów), wydane w 2005 i 2006 roku, przyniosły również wielki sukces wydawniczy.
Bogusław Wołoszański ma żonę Hannę (szefowa wydawnictwa „Wołoszański Sp. z o.o.”) i dwoje dzieci: córkę Hannę (absolwentka prawa i historii sztuki, prowadzi wraz z mężem galerie w Genewie i Paryżu) i syna Michała (radca prawny, prowadzi kancelarię prawną Wołoszański, Rożko i partnerzy).