Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 2.50 / 5.00
liczba ocen: 2
cena od: 19.80
Powiadom o promocji
Otrzymasz e-mail,
kiedy cena spadnie poniżej np. 19.80 zł
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-20% 19.80 zł
21.99 zł
24.68 zł
25.90 zł
26.98 zł
Pozostałe księgarnie
26.32 zł
26.32 zł
26.95 zł
27.31 zł
27.61 zł
27.97 zł
28.38 zł
32.90 zł
32.90 zł
32.90 zł
32.90 zł
Opis:

To nie jest książka o cynamonowych bułeczkach. Szwecja była przez lata niedoścignionym wzorem państwa dobrobytu. Mitem. Gdyby nie istniała, należałoby ją wymyślić. Kraj Astrid Lindgren i IKEI. W ostatnim czasie Skandynawię dopadły jednak te same problemy co resztę Europy. Wśród bohaterów rozmów i reportaży Tubylewicz znajduje się wielu zwykłych ludzi o niezwykłych doświadczeniach, m.in. policjant-Afgańczyk, który ma odwagę mówić o różnicach kulturowych, kuratorka wystaw, która została pracowniczką biura pogrzebowego, oraz Polka, która zdecydowała się ze swoją dziewczyną na tęczowe rodzicielstwo. Tubylewicz rozmawia też ze znanymi i opiniotwórczymi Szwedami takimi jak pisarka Elisabeth Åsbrink, biskup Eva Brunne czy reporter Niklas Orrenius.
„Moraliści” to opowieść o szwedzkich marzeniach, ideałach, pomyłkach i wątpliwościach. To książka uniwersalna, a zarazem bardzo na czasie – mówi o tym, co dzieje się z wartościami w czasach migracji, populizmu i nacjonalizmu.

„Autorka w mocny, intrygujący sposób opowiada o problemach, z którymi mierzy się współczesny świat. Nie lukruje rzeczywistości. Może dlatego «Moraliści» to książka o tym, jak być otwartym na Innego, jednocześnie stojąc na straży własnych przekonań i najważniejszych demokratycznych wartości” –Justyna Kopińska

„Trudno znaleźć lepszego przewodnik po zmieniającej się szwedzkiej planecie niż Katarzyna Tubylewicz. Jej «Moraliści» to opowieść o społeczeństwie, które wybrało system wartości, wydający się utopią, i jak dotąd konsekwentnie przy nim trwało. Czy można sobie założyć bycie dobrym? Czy Szwecja zderza się dziś z rzeczywistością i własnymi ograniczeniami? Czy unikanie trudnych tematów i konfliktów nie doprowadzi do jakiegoś wielkiego wybuchu? Dobór rozmówców jest niebywale ciekawy – ale jeszcze ciekawsze są pytania, które autorka im zadaje. Bo Tubylewicz patrzy na Szwecję jednocześnie z dystansu i od środka. Kocha ten kraj, ale jasno widzi wszystkie jego pułapki. Ta perspektywa łącznie z talentem reporterskim pozwala jej uogólnić szwedzkie doświadczenie – uczynić z niego jedno z najważniejszych doświadczeń nowoczesności” – Agnieszka Holland

O Autorze:
Katarzyna Tubylewicz – tłumaczka z języka szwedzkiego. Autorka powieści „Własne miejsca”, „Rówieśniczki” i „Ostatnia powieść Marcela”. W latach 2006–2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Prowadziła zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim. Współpracuje z „Krytyką Polityczną” i „Gazetą Wyborczą”. Jest pomysłodawczynią i współautorką głośnej antologii rozmów na temat promocji czytelnictwa „Szwecja czyta. Polska czyta”. Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie. Od lat praktykuje jogę i jest jej nauczycielką.

Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć