Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.98 / 5.00
liczba ocen: 37
Powiadom o promocji
Otrzymasz e-mail,
kiedy cena spadnie poniżej np. 14.95 zł
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
23.92 zł
24.52 zł
24.82 zł
29.90 zł
29.90 zł
Pozostałe księgarnie
-41% 14.95 zł
29.90 zł
23.88 zł
24.52 zł
24.82 zł
25.42 zł
26.91 zł
26.91 zł
27.00 zł
27.81 zł
29.90 zł
29.90 zł
Opis:

Tęsknisz za zamachami stanu, krwawymi weselami i knowaniami rodem z Westeros? Brakuje ci Lannisterów, Starków i Targaryen’ów? Poznaj prawdziwą GRĘ O TRON, która rozegrała się na polskich ziemiach niemal cztery wieki temu i zaangażowała pół Europy!

Kiedy Władysław IV Waza wydawał ostatnie tchnienie, nikt nie przypuszczał, że w ciągu kilku lat Polsce przyjdzie mierzyć się z powstaniem Chmielnickiego i kozacko-tatarską nawałnicą, wielkim najazdem cara Aleksego, inwazją Szwedów, buntem Radziwiłłów, napadem okrutnych wojsk siedmiogrodzkich, Brandenburgią…

Potop szwedzki i okalające go wydarzenia to jeden z najbardziej krwawych i barwnych okresów w historii Rzeczpospolitej. Znamy go z klasycznej sienkiewiczowskiej trylogii i filmów stworzonych na jej podstawie przez Jerzego Hoffmana. Wciąż nie znamy jednak dość dobrze. Specjalizujący się w publikacjach popularno-naukowych Sławomir Leśniewski opisał ten pasjonujący okres historii Polski od nowa, ze swadą i rozmachem, bazując na faktach i kreśląc wyraziste sylwetki uczestników dramatu – poczynając od młodszego brata zmarłego Władysława, króla Jana Kazimierza Wazy, zwanego Initium Calamitatis Regni (Początek Klęski Królestwa), którego wybujałe ambicje i konflikty z rodzimymi magnatami ściągnęły na Rzeczpospolitą szwedzką inwazję, przez Heronima Radziejowskiego, który wygnany przez króla, wrócił ze Szwedami, aż po nieskalanych bohaterów tego okresu: Stefana Czarnieckiego czy Gabriela Wojniłłowicza, powieściowego Kmicica.

Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660 to świadectwo historyczne i pasjonująca powieść w jednym, która w niczym nie ustępuje wielotomowej, fantastycznej Pieśni Lodu i Ognia George'a R.R. Martina. Zatrać się w historii!

Sławomir Leśniewski (ur. 1959) – doświadczony popularyzator historii, autor kilkunastu książek, m.in.: Historia Polski (RTW, 1994; Mozaika, 2010), I i II wojna światowa (Fenix, 2011),  Jan Zamoyski – hetman i polityk (Bellona, 2008), Książę Józef. Wódz i kochanek (Bellona, 2012), Mata Hari. Zdradzona przez wszystkich (Czerwone i Czarne, 2013), Historia tajemnic (RTW, 2007), Poczet polskich królów i książąt (Fenix, 2011), Poczet hetmanów polskich i litewskich (Somix, 1992), Wojsko Polskie w służbie Napoleona. Legia Nadwiślańska, lansjerzy nadwiślańscy (Karabela D. Chojnacka, 2008) oraz monografii bitew (Jerozolima 1099, Konstantynopol 1204, Marengo 1800, Wagram 1809 – wszystkie Bellona). Publikował artykuły historyczne m.in. w „Polityce”, „Rzeczpospolitej” i „Focusie”. Z zawodu jest adwokatem.

Recenzje blogerów
O tym, że potop szwedzki był fascynującym i istotnym dla polskiej historii czasem dowiedziałam się z książki Pawła Jasienicy. Uwielbiam też Trylogię Sienkiewicza, oczywiście nie na poziomie autora, pana Leśniewskiego, który o tym dziele wie chyba wszystko, co udowodnił w tej książce, ale uwielbiam, więc z chęcią przystąpiłam do czytania tej książki.
Nie jestem fanką książek militarnych, bo jako niewiastę mnie one nudzą, więc się trochę bałam, ale okazało się, że niepotrzebnie.
Książka jest napisana ciekawie. Autor pisze o miejscach, bitwach, ale z perspektywy ludzi, sprawców i ofiar. Miałam wrażenie, ze przydało się autora doświadczenie adwokackie, bo każdą postać, sprawcę zdarzeń z tamtych czasów ( a było ich troszkę) Leśniewski pokazuje troszkę jak na rozprawie sądowej: pokazując jego za i przeciw. W sumie rzeczywiście stają one przed sądem historii. Mamy Hieronima Radziejowskiego, Janusza Radziwiłła, Stefana Czarnieckiego, Jana Kazimierza, Marię Ludwikę, Karola Gustawa i inne ważne w tym czasie dla omawianych zdarzeń postacie. Z nich wszystkich chyba potwierdza się teza Pawła Jasienicy, że największym szkodnikiem dla Polski był król Jan Kazimierz, a następnie jego małżonka Maria Ludwika, która przyczyniła się do usamodzielnienia się Prus. Kolejna książka potwierdza fakt, że dynastia Wazów w Polsce przyniosła nam zgubę.

A bardziej konkretnie książka naprawdę przybliża tamtą wojnę, ten totalny kataklizm czytelnikom. Autor pokazuje, jak bardzo zagmatwanymi interesami rządziła się ówczesna Europa i Rzeczpospolita Obojga Narodów. Dla mieszkańców Polski potop szwedzki oznaczał rzeź, plądrowanie i wyniszczenie sporej części populacji kraju, okradzenie go ze skarbów, zniszczenie miast i wyniszczenie gospodarki. A przede wszystkim potop szwedzki wprowadził do kraju fanatyzm religijny. Splot wielu okoliczności sprawił, że trzeba było znaleźć wroga, że powiązano 'lutrów' z najeźdźcą, a to kompletnie wyniszczyło tolerancję religijną w Polsce.
Poza tym książka jest świetną skarbnicą źródeł historycznych. Autor opiera się na autentycznych pamiętnikach i dokumentach, co daje barwny obraz tamtej epoki, wyglądu, zachowań, barbarzyństwa wojny i języka szlacheckiego. Widać erudycję i pasję autora. Jest też ciągłe nawiązywanie do Trylogii i obalanie naciągnięć i przesunięć zdarzeń i ocen postaci, dokonanych przez Sienkiewicza. Najbardziej Leśniewski dąży do oddania sprawiedliwości Januszowi Radziwiłłowi, nazwanemu w 'Potopie' Sienkiewicza Judaszem, a przez Leśniewskiego ocenianego łagodniej.

Podsumowując, polecam tę ciekawą książkę, która w przyjemnym stylu popularyzuje historię.

Ocena: 5/6
©Literackie zamieszanie
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Arcyciekawa i napisana z erudycją książka. Dla chcących wiedzieć dlaczego Potop był katastrofą porównywalną z II Wojną Światową, oraz gdzie Sienkiewicz napisał nieprawdę.

Inne proponowane
Warto zerknąć