O ziołach i zwierzętach
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 5.00 / 5.00
liczba ocen: 2
cena od: 19.14
Powiadom o promocji
Otrzymasz e-mail,
kiedy cena spadnie poniżej np. 19.14 zł
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
25.12 zł
25.53 zł
26.16 zł
31.89 zł
31.90 zł
Pozostałe księgarnie
-24% 19.14 zł
31.90 zł
22.33 zł
22.97 zł
25.52 zł
28.71 zł
28.71 zł
28.92 zł
29.00 zł
31.90 zł
31.90 zł
Opis:

Wystarczy wyjść z domu, żeby nie móc przestać się dziwić. Nie trzeba mieszkać w Puszczy Białowieskiej – wystarczy rozejrzeć się przed blokiem, w parku, nad strumykiem. Rosną tam rośliny pozornie banalne – lebiodka, babka, macierzanka. Mieszkają zwierzęta, na które na co dzień nie zwraca się uwagi – mrówki, winniczki, trzmiele. Simona Kossak jak nikt potrafi o nich opowiadać: poznajemy ich historię, ciekawostki, a czasem to, że gdyby nie one, to kto wie, co by z nami było...

Ale opowiada nie tylko o nich, bo i o żurawiach, sarnach, wilkach, rusałkach czy ropuchach.

Opowiadania o ziołach i zwierzętach to księga dziwów, w której Simona Kossak daje wyraz wrażliwości ujawniającej się w szczególnym widzeniu świata. Fascynacja przyrodą sprawiła, że „córka, wnuczka i prawnuczka” Kossaków sięga po pióro, by ukazać rośliny i zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu. Aparat naukowy, jakim dysponuje – jest przyrodnikiem, zajmuje się psychologią zwierząt – nie odgrodził jej od obserwowania rzeczywistych przejawów życia w przyrodzie. Laboratorium naukowym Simony Kossak była bowiem ukryta w głębi Puszczy Białowieskiej leśniczówka pustelnia. Tam koegzystuje na równych prawach z kunami i popielicami, wyznając zasadę, iż należy żyć zgodnie z naturą swojego gatunku

 

Simona Kossak (1943–2007) – biolog, leśnik, profesor, popularyzator nauki. Znana z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce Dziedzinka mieszkała ponad 30 lat. Urodziła się w artystycznej rodzinie Kossaków, była prawnuczką Juliusza Kossaka i wnuczką Wojciecha Kossaka. Skończyła studia biologiczne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2000 otrzymała tytuł profesora nauk leśnych. Pracowała w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Zakładzie Lasów Naturalnych, gdzie od stycznia 2003 pełniła stanowisko kierownika. Była pomysłodawcą unikatowego na skalę światową urządzenia ostrzegającego dzikie zwierzęta przed przejazdem pociągów. Jej dorobek twórczy obejmuje ogółem kilkaset opracowań naukowych, niepublikowanych dokumentacji naukowych, artykułów popularnonaukowych i filmów przyrodniczych oraz trzy książki: Opowiadania o ziołach i zwierzętach, Wilk – zabójca zwierząt gospodarskich? i Saga Puszczy Białowieskiej. Od 2001 prowadziła codzienne audycje (Dlaczego w trawie piszczy) w Radiu Białystok i innych regionalnych oddziałach Polskiego Radia. Radio Gdańsk za popularyzowanie wiedzy przyrodniczej na antenie radiowej przyznało jej nagrodę „Osobowość Radiowa Roku 2003”. W uznaniu zasług na polu nauki i popularyzowania ochrony przyrody w 2000 została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi.

 

CYTATY:
Wszystko, co truje, umiejętnie użyte - leczy.
Dziś w nauce nie ma miejsca dla poezji.
Recenzje blogerów
Przyznam się Wam, że wobec książek Simony Kossak miałam wielkie opory. Jakoś sam fakt, że jest 'z Kossaków' nie wydał mi się wystarczającym powodem, żeby czytać jej książki. Potem słuchałam audycji w radiu o niej, że mieszkała bez prądu w dzikim lesie z rysiami. No to z kolei myślałam, że jest lekko niezrównoważona.... A sława wynika z magii nazwiska. ALE BYŁAM W BŁĘDZIE.
Do sięgnięcia po książkę 'O ziołach i zwierzętach' skłonił mnie pęd do wiedzy. Przeczytałam w opisie, że opisano zioła i zwierzęta rodzime, a z nauki biologii w szkole mam niedosyt w tej dziedzinie. Moje wspomnienia z lekcji to nieustanne rysowanie układów wewnętrznych stworów, ale żeby nauczyć nas rozpoznawania drzew, to nie. Różne 'zielska' są mi jednak znajome, choć nie znam nazw, bo jak byłam mała to uwielbiałam siedzieć sobie w trawie i wąchać kwiatki.
Ale, wracając do lekcji biologii, nie było aż tak źle, jak to niedawno wyczytałam na Facebooku, żeby nie wiedzieć, że biologicznie człowiek to ssak, bo ssie mleko matki, jak to jakaś pani zajmująca się przyrodą z kręgów politycznych zaprzeczała. Z podstawówki to pamiętam...

No więc książka 'O ziołach i zwierzętach' mnie pozytywnie zaskoczyła! Okazało się, że sława pisarska Simony Kossak wynika z jej pisania, że jest uzasadniona. Opowieści o ziołach i zwierzętach napisane są przepięknym językiem. Szczególnie te o zwierzętach czyta się jak przepiękne, pełne napięcia i akcji bajki. Można je czytać dzieciom: opowieść o lisie, o jeleniach, o żubrach, o mrówkach, o żurawiach itd. Simona opowiada o tym jak żyją, co jedzą i jak wygląda ich okres godowy i 'życie rodzinne'. Są gatunki wierne sobie i takie, które nie są, są zgodne pary i kłótliwcy. Przypomina to ludzi w swej różnorodności.

Trudno nadać akcję opowiadaniu o krzaczku, bo ten raczej nie wykazuje dynamizmu, ale też te roślinne opowiadania są ciekawe. Autorka wykazała się ogromną wiedzą, którą przekazuje w sposób prosty, a to jest oznaką mędrca. Dowiadujemy się o tym, gdzie dane zioło występuje, skąd pochodzi, jakie są uwarunkowania jego występowania, jakie substancje zawiera, dlaczego jest lecznicza albo trująca. Na pewno jej wykłady były oblegane przez studentów. Dodatkowo, pani Simona wykazuje ogromną erudycję i znajomość rozmaitych dzieł o ziołolecznictwie, o truciznach i roślinach leczniczych z różnych czasów. Przy każdej roślince jest ciekawy wykład o tym, jak kiedyś dana roślina była wykorzystywana. Nawet konkretne receptury mamy!
Każdy rozdzialik poświęcony jest innej roślinie lub zwierzęciu i przy każdym jest ilustracja. Książka jest wspaniale, bogato wydana. Przeczytałam ją w dwa dni i byłam zaciekawiona czytając ją bardziej niż przy niejednej powieści. Nie zapamiętałam wszystkiego, co jaka roślina robi w organizmie, może najbardziej to, żeby pić napar z bratków, bo to dobrze działa na skołatane nerwy i depresje.
Ale będę czytać ją niejednokrotnie.
Polecam.

Ocena: 6/6

©Literackie zamieszanie
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć