Zabić drozda
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.23 / 5.00
liczba ocen: 2055307
cena od: 15.00
Powiadom o promocji
Otrzymasz e-mail,
kiedy cena spadnie poniżej np. 15.00 zł
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-49% 15.00 zł
23.92 zł
24.52 zł
24.82 zł
29.90 zł
Pozostałe księgarnie
-35% 19.49 zł
23.11 zł
23.32 zł
23.91 zł
23.92 zł
24.82 zł
25.06 zł
26.91 zł
26.91 zł
26.99 zł
27.00 zł
29.90 zł
29.90 zł
Opis:

Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji. Zabić drozda to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci.

Harper Lee (ur. 1926) studiowała prawo w Oksfordzie. Zabić drozda, swój debiut i zarazem jedyną powieść, opublikowała w 1960 r. Książka ta, uznawana dziś za arcydzieło, natychmiast stała się bestsellerem, a rok później otrzymała Nagrodę Pulitzera.

W 1962 r. na jej podstawie powstał uhonorowany Oscarem film z Gregorym Peckiem w roli głównej.

CYTATY:
Czujemy, może tylko podświadomie, że wszelki kontakt ze śmiercią, nawet niebezpośredni, stawia nas wobec możliwości własnej śmierci, przybliża ją do nas, sprawia, że jest bardziej rzeczywista i wyobrażalna.
I musisz wiedzieć, że nigdy nie jest dla mnie obrazą słowo, którego ktoś używa jako przezwiska. Jeśli to robi, dowodzi tylko tego, jak biednym jest człowiekiem, ale w żaden sposób nie może Cię zranić.
Ludzie nie lubią, kiedy ktoś zaczyna pokazywać, że umie więcej niż inni.
Przyjaciele, Jean Louise, potrzebują cię najbardziej wtedy, gdy są w błędzie. Nie jesteś im potrzebna, gdy racja znajduje się po ich stronie.
Jest taki rodzaj ludzi, do których należałoby strzelać, zanim powie się im dzień dobry. Choć z drugiej stromy nie są warci nawet kuli, która ich zabija.
Odważny jest ten, kto wie, że przegra zanim jeszcze rozpocznie walkę, lecz mimo to zaczyna i prowadzi ją do końca bez względu na wszystko.
Ludzkie sumienie jest jedną z tych rzeczy, które nie poddają się decyzjom większości.
Wrogi tłum zawsze składa się z pojedynczych ludzi.
Mieć broń przy sobie to tylko zachęta dla innych, żeby do człowieka strzelali.
Trzymaj głowę wysoko, a pięści nisko. Bez względu na to co ci powiedzą, nie daj się sprowokować.
Nigdy naprawdę nie wiemy, co się dzieje z ludźmi. Co się dzieje w domach za zamkniętymi drzwiami, jakie tajemnice...
Jeśli istnieje tylko jeden rodzaj ludzi, to dlaczego nie możemy żyć ze sobą w pokoju? Skoro wszyscy są tacy podobni, czemu schodzą czasem z dobrej drogi i zaczynają gardzić sobą nawzajem?
W pewnych okolicznościach trzeba kłamać, a zwłaszcza wtedy, gdy powiedzenie prawdy i tak nic nie zmieni.
Jedyna moja rada na ludzi to się z nich śmiać.
Nigdy naprawdę nie zrozumie się człowieka, dopóki nie spojrzy się na sprawy z jego punktu widzenia (...) dopóki nie wejdzie się w jego skórę, nie pochodzi się w jego skórze po świecie.
Ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi, przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym. Jedyna rzecz, jaka nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka.
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    prosta historia ale FENOMENALNA, PIĘKNA, FASCYNUJĄCA. Nic dodać nic ująć.

  • Awatar

    Książka, która pokazuje czym jest rasizm, jak wpływa na (w gruncie rzeczy dobrych z natury) ludzi i w ogóle jak społeczeństwo wpływa na jednostki. I jak mają w tym wszystkim poruszać się osoby świadome swojej wiedzy, inteligencji i moralności? A dramaturgii dodaje fakt, że wszystko przedstawione jest oczami dziecka. Głośny głos za zdrowym rozsądkiem i tolerancją.

Inne proponowane
Warto zerknąć