Trzynasty dzień tygodnia
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.71 / 5.00
liczba ocen: 377
cena od: 24.90
Powiadom o promocji
Otrzymasz e-mail,
kiedy cena spadnie poniżej np. 24.90 zł
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
24.90 zł
26.24 zł
26.57 zł
32.00 zł
32.00 zł
Pozostałe księgarnie
24.95 zł
-5% 25.59 zł
26.56 zł
27.20 zł
27.20 zł
28.80 zł
28.81 zł
29.00 zł
30.40 zł
32.00 zł
32.00 zł
Opis:

Poznań, 13 grudnia 1981 roku.

W środku mroźnej nocy komunistyczne władze rozpoczynają operację wymierzoną w „Solidarność” i całe społeczeństwo. Milkną telefony, stacje radiowe przestają nadawać. Na ulice Poznania, tak jak w całej reszcie kraju, wyjeżdżają czołgi i transportery opancerzone. Również milicja zostaje postawiona w stan pełnej gotowości. Rozpoczyna się w Polsce stan wojenny.

Grupa funkcjonariuszy wysłana na jedno z poznańskich osiedli, by aresztować działacza „Solidarności”, niespodziewanie znajduje w sąsiednim mieszkaniu ciało zastrzelonego mężczyzny. Tej samej nocy w innej części miasta dochodzi do zaskakująco podobnego morderstwa. Oba mieszkania zostały przeszukane i najwyraźniej ktoś zabrał z nich duże sumy zachodnioniemieckich marek. W pobliżu obu miejsc zbrodni świadkowie widzieli milicyjną nysę z mundurowym i cywilem.

Na poszukiwania morderców rusza grupa śledczych z Komendy Wojewódzkiej MO kierowana przez porucznika Marcinkowskiego. Muszą działać szybko, bo tym samym tropem podąża też Służba Bezpieczeństwa.

CYTATY:
Telefon założono mu dość niespodziewanie, jakiś miesiąc temu, mimo że wniosek złożył zaledwie przed dwoma laty. Inni mieszkańcy jego bloku czekali już na to szczęście bezskutecznie ponad dziesięć lat [...].
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  „Trzynasty dzień tygodnia” autorstwa Ryszarda Ćwirleja chronologicznie jest pierwszą częścią cyklu „Poznańscy milicjanci”. A kryminale tym autor przenosi czytelnika do tragicznego dnia 13 grudnia 1981 roku i ukazuje pierwsze godziny po wprowadzeniu przez Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego. Milicja i służba bezpieczeństwa rozpoczyna zatrzymywanie polskich opozycjonistów. W trakcie akcji, w jednym z mieszkań funkcjonariusze natrafiają na zwłoki, które noszą wyraźne ślady tortur. Pojawia się zatem sprawa kryminalna odpowiednia dla organów ścigania. Funkcjonariusze Marcinkowski, Brodziak i Olkiewicz będą musieli mocno się napocić i nagłówkować aby doprowadzić sprawę do rozwiązania.
  „Trzynasty dzień tygodnia” ukazuje czytelnikowi kawałek mrocznej historii Polski i wywołuje zapewne w czytających negatywne wspomnienia. Autor jakby chcąc wynagrodzić czytelnikowi tę mroczną stronę powieści –stan wojenny, zamieszcza w fabule wiele żartów i dowcipów, które potrafią doskonale rozbawić i zmniejszyć w odpowiedniej chwili towarzyszące lekturze napięcie emocjonalne.
  Powieść polecam szczególnie tym czytelnikom, którzy nie maja pojęcia czym był stan wojenny w Polsce i jak ludzie żyli czy nawet egzystowali w tym tragicznym dla wielu Polaków czasie. W prawdzie to nie książka historyczna a kryminał, jednak bardzo przemawiająca do naszej wyobraźni.
  Dla mnie, Ryszard Ćwirlej wykonał znowu kawał doskonalej roboty.

 • Awatar

  W przypadku tej powieści nie warto za dużo się rozpisywać - jednym słowem klasa sama w sobie. Czuć tu i powagę stanu wojennego, i humor oraz absurd PRL-u. Groza z uśmiechem ida w jednej parze. Nie wszyscy są źli, nie wszyscy piją, a nawet jeśli piją, maja przebłyski genialnej myśli śledczej. I znów gwara wielkopolska, jak żywa, barwna i autentyczna do szpiku kości.
  A smaczku dodaje wyjątkowa rywalizacja pomiędzy SB a MO - i domyślacie się, że jowialni milicjanci musza być górą? czy na pewno, czy wszyscy? Przeczytajcie sami!

Inne proponowane
Warto zerknąć