Trzynaście powodów (13 powodów)
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.07 / 5.00
liczba ocen: 296273
cena od: 17.94
Powiadom o promocji
Otrzymasz e-mail,
kiedy cena spadnie poniżej np. 17.94 zł
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
23.92 zł
24.52 zł
24.82 zł
27.10 zł
28.40 zł
Pozostałe księgarnie
29.90 zł
-39% 17.94 zł
20.93 zł
23.02 zł
23.32 zł
23.92 zł
24.82 zł
26.91 zł
26.91 zł
27.00 zł
27.81 zł
29.90 zł
Opis:

"Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwa jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości… Trzynaście powodów to rewelacyjny debiut Jaya Ashera, który snuje swoją opowieść z taką szczerością i prostotą, że tragedia za nią ukryta, wydaje się wstrząsająco prawdziwa. Finalista Borders‘ 2007 Original Voices Program."

CYTATY:
Nie można przewinąć przeszłości.
Rolą czytelnika jest odszyfrowanie kodu, czyli słów, na podstawie całej posiadanej wiedzy o życiu i emocjach.
Ale nie da się uciec od samego siebie. Nie można postanowić, że się już nie będzie siebie oglądać. Wyłączyć zgiełku w swojej głowie.
Czasem plotka oparta na jakimś tam pocałunku inicjuje reakcję łańcuchową, daje efekt śnieżnej kuli.
Zwykle, kiedy jakaś osoba ma nieskalaną opinię, reszta tylko czeka wypatrując okazji, by nie zostawić na niej suchej nitki.
Nie sposób wrócić do tego, co było kiedyś. Co nam się wydaje, że jest. Tak naprawdę do nas należy jedynie... teraz.
Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby bladego pojęcia. Mimo to robimy, co nam się żywnie podoba.
Jeśli słyszysz piosenkę, która wywołuje u ciebie łzy, a nie chcesz już płakać, nie słuchasz jej więcej.
Ale nie da się uciec od samego siebie. Nie można postanowić, że się już nie będzie siebie oglądać. Wyłączyć zgiełku w swojej głowie.
Recenzje blogerów
Napisana w 2007 roku powieść 13 powodów, za sprawą niedawno wyprodukowanego na jej podstawie serialu, przeżywa drugą młodość. Dlaczego warto po nią sięgnąć? To poruszająca powieść o zagubionej, młodej dziewczynie, śmierci i taśmach magnetofonowych.

Clay Jensen, uczeń liceum, dostaje tajemniczą paczkę. Wewnątrz starego pudełka po butach znajduje siedem kaset magnetofonowych, których kolejne strony oznaczone są numerami od 1 do 13. Kiedy włącza pierwszą z kaset, przeżywa szok. Taśmy nagrała jego szkolna koleżanka Hannah Baker, która niedawno popełniła samobójstwo. Istnieje trzynaście powodów, przez które to uczyniła. Każdy z powodów to jedna z osób, które słuchają tego nagrania. Hannah ustaliła dwie zasady. Pierwsza: wysłuchaj kaset i żyj z tym, co na nich usłyszysz. Druga: przekaż je dalej, bo inaczej świat dowie się, co uczyniłeś. Clay jest przerażony. Nie ma sobie nic do zarzucenia. Ale czy na pewno? Co takiego zrobił, że znalazł się na taśmach? Kto jeszcze został ich bohaterem i czym zawinił? Czegokolwiek Clay dowie się z nagrań, jednego jest pewien – potem już nic nie będzie takie samo.

Muszę przyznać, że pomysł na fabułę jest naprawdę ciekawy. Od samego początku tajemnica kaset rodzi wiele pytań. Co Hannah przeżywała w szkole, że została doprowadzona do ostateczności? Jaką rolę w jej życiu odegrał Clay? Kim są pozostali „bohaterowie” taśm i co mają na sumieniu? Ciekawość i chęć poznania odpowiedzi na te pytania nie pozwalały mi oderwać się od książki.

Przesłuchując kasety, Clay bardzo emocjonalnie przeżywa spowiedź Hannah. Zachodzi w głowę, co takiego mógł zrobić, że znalazł się na tej przerażającej liście. Czytając, w pewnym stopniu dzieliłam jego uczucia. Zżerała mnie ciekawość, kogo będzie dotyczył kolejny rozdział. Z nagrań wyłaniali się kolejni bohaterowie szkolnego dramatu, ujawniając swoje brudne sekrety i oblicze tak różne od tego, jakie Clay znał na co dzień, uświadamiając mu, jak wielu osób tak naprawdę nie zna. Poznając szokującą prawdę, zastanawiałam się, co jeszcze wyjdzie na jaw, a wierzcie mi, pewne rzeczy okazały się naprawdę mocne. W napięciu oczekiwałam także na to, kiedy na kasecie pojawi się Clay i kiedy wreszcie poznam jego sekret.

13 powodów to dosyć przygnębiająca powieść. Od początku wiesz, że nie ma mowy o happyendzie, bo w końcu Hannah się zabiła. Clay, choćby bardzo chciał, nie jest w stanie nic zrobić, by zapobiec katastrofie, bo ta się już wydarzyła. Może tylko obserwować efekt kuli śnieżnej – jak coraz to kolejne rzeczy nawarstwiały się, kumulowały, aż doprowadziły Hannah do ostateczności i zmusiły ją do odebrania sobie życia. Ta bezsilność Claya jest przytłaczająca. 13 powodów to powieść ciężka gatunkowo, ale w końcu czy można napisać lekką książkę o samobójstwie?

13 powodów, to książka, która zmusza do refleksji. Przede wszystkim każe się zastanowić nad tym, jak traktujemy inne osoby. Nigdy nie wiemy, co przeżywa dana osoba, jakie ma problemy, w jakim stanie psychicznym się znajduje. Coś, co dla nas może być błahostką, niewinnym żartem, drobną złośliwością dla kogoś innego może być czymś, co przepełni czarę goryczy. Ta powieść każe postawić się na miejscu innej osoby i pomyśleć, zanim coś powiesz czy zrobisz. W dzisiejszych czasach tak przepełnionych głupim hejtem 13 powodów jest jak dzwonek alarmowy. Jeśli za sprawą tej powieści ktoś zmieni swoje podejście, zastanowi się „hej, a może jednak nie warto zachowywać się jak dupek”, to będzie to ogromny sukces autora. Uważam, że ta książka powinna trafić w ręce jak największej liczby nastolatków i nie tylko ich.
Swoją powieścią Jay Asher zwraca uwagę nie tylko na to, jak traktujemy innych. Ta książka pokazuje, że być bardziej uważnym, spostrzegawczym, by móc dostrzec subtelne sygnały, iż ktoś ma problemy i nie radzi sobie z nimi samemu.

13 powodów to powieść, po którą naprawdę warto sięgnąć, bo choć niewątpliwie trudna i przygnębiająca, jest także bardzo pouczająca. To powieść, która ma uwrażliwić, pobudzić empatię i dać ważną lekcję. Polecam!

Ocena: 5/6
©Zaczytana Dolina
Bardzo dawno nie czytałam literatury młodzieżowej, a zwłaszcza takiej, która porusza znacznie poważniejsze problemy niż np. nastoletnie miłości. Na "13 powodów" zdecydowałam się przede wszystkim za sprawą serialu, który premierę miał bardzo niedawno i został nakręcony na podstawie powieści, a którego zwiastun bardzo mnie zaintrygował. Z reguły najpierw czytam książkę, a później oglądam ekranizację, dlatego i tym razem tak zrobiłam.

Clay Jensen to spokojny licealista, którego życie pewnego dnia diametralnie się odmienia. Jego koleżanka ze szkoły - Hannah popełnia samobójstwo, a wszyscy w około zastanawiają się, jaki był tego powód. Dwa tygodnie po tym wydarzeniu, Clay znajduje pod domem paczkę zaadresowaną na jego nazwisko. W środku znajduje siedem kaset, ponumerowanych od 1 do 13. Zdezorientowany włącza pierwszą z nich, a narratorką okazuje się być Hannah, która wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów przez które popełniła samobójstwo, a Clay jest jednym z nich i aby dowiedzieć się reszty musi po kolei słuchać kaset oraz podążać w miejsca zaznaczone przez nią na mapie, którą Clay dostał kilka dni wcześniej. Następnie musi odesłać kasety kolejnej osobie, która jest po nim na "liście". Chłopak wędrując po mieście ze słuchawkami na uszach i stopniowo odkrywa tajemnice, które skrywała jego przyjaciółka, jak i otaczający ich ludzie...

Książka jest krótka, liczy sobie niespełna 300 stron i zdecydowanie można ją przeczytać w jeden dzień. I tak też zrobiłam, bo nie mogłam odpuścić sobie poznania tej historii od razu. Nie liczy się ilość stron, ale siła oddziaływania tej historii, która zdecydowanie daje do myślenia. Pokazuje jak ciężkie jest życie w dzisiejszych czasach nie tylko po osiągnięciu dorosłości, gdy trzeba przejmować się pracą, czy pieniędzmi, ale dużo wcześniej, jeszcze w liceum. Książka pokazuje, że życie w szkole z rówieśnikami potrafi być trudne, jak ciężko jest się przystosować do nowego środowiska i zostać zaakceptowanym. Jak wiele szkód może wyrządzić plotka, przekazywana przez zazdrość, złość, czy po prostu przez zabawę. Trzeba pamiętać o tym, że wszystko co zrobimy lub powiemy może wpłynąć na inną osobę w taki sposób, jakiego byśmy się nigdy nie spodziewali, bo każdy ma inną wrażliwość i co innego powoduje u tej osoby smutek, przygnębienie, złość. Nigdy nie wiadomo, co kogo może zranić. Bardzo podobała mi się forma, dzięki której została nam przedstawiona historia Hannah. Wiadomość na kasetach, które zostały wysłane dopiero po śmierci to naprawdę trafiony sposób przekazania informacji. Dobrze, że autorka nie wykorzystała pamiętnika, czy wspomnień innych osób. Jest to oryginalne, świeże i sprawiło, że śledzenie fabuły stało się jeszcze bardziej interesujące.

Literatura opowiadająca o samobójcach porusza bardzo trudną tematykę. Bo co się mogło się wydarzyć w życiu tej osoby, która stwierdziła, że lepiej umrzeć niż poradzić sobie z problemami? Że nie warto żyć? "13 powodów" porusza ten problem, a osobą która zdecydowała się na ten ostateczny krok jest przecież bardzo młoda dziewczyna. Zakończenie nie jest happy-endem, bo tutaj takiego być nie mogło. Dobitnie pokazuje, że mimo poznania przez głównego bohatera powodów desperacji jego przyjaciółki, on już nic nie może z tym zrobić, nie może zapobiec tragicznym wydarzeniom, które niestety już miały miejsce. Może tylko przyjąć nauczkę i lekcję na przyszłość... Tę powieść powinni przeczytać wszyscy, bez wyjątków. Każdy powinien uświadomić sobie, jak wielką siłę mają nieprzemyślane słowa i czyny, które mogą dogłębnie zranić drugą osobę, a z pozoru niewinna plotka może zniszczyć życie i to dosłownie. Opowieść ta jest tragiczna, przejmująca i pełna bólu, ale jakże prawdziwa. Hannah nie ma depresji, nie ma myśli samobójczych od samego początku, ale lawina różnych zdarzeń sprawia, że problem staje się ogromny i jest nie do udźwignięcia dla dziewczyny. Czytelnicy mogą nie rozumieć jej powodów, bo osobno nie wydają się aż tak straszne, ale razem? Gdy połączy się wszystko, co spotkało Hannah można stwierdzić, że została osaczona przez ludzi, których spotyka na co dzień. Można stwierdzić, że nikt nie przejmuje się tym, co ona czuje. Stwierdziła, że nigdzie nie może się czuć bezpieczna, ani w szkole, ani w domu, czyli w miejscach, w których przebywa ciągle. Moim zdaniem nie można oceniać jej zachowania, dlatego że każdy inaczej postrzega różne sytuacje i inne są odczucia na różne tematy.

Było mi strasznie smutno, gdy Clay w końcu doszedł do swojej części i tak strasznie chciałam, żeby na koniec okazało się, że to jednak nie była prawda i Hannah nie zabiła się, ale chciała zobaczyć, jaka będzie reakcja osób na jej kasety, ale niestety... Zdecydowanie polecam książkę, jak i serial na jej podstawie, bo obydwie te formy wzbudziły we mnie mnóstwo emocji. Ekranizacja jest świetnym dopełnieniem książki, bo pokazuje trochę więcej niż powieść.

Ocena: 5/6
©Spojrzenie EM
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  Bardzo dawno nie czytałam literatury młodzieżowej, a zwłaszcza takiej, która porusza znacznie poważniejsze problemy niż np. nastoletnie miłości. Na "13 powodów" zdecydowałam się przede wszystkim za sprawą serialu, który premierę miał bardzo niedawno i został nakręcony na podstawie powieści, a którego zwiastun bardzo mnie zaintrygował. Z reguły najpierw czytam książkę, a później oglądam ekranizację, dlatego i tym razem tak zrobiłam.

  Clay Jensen to spokojny licealista, którego życie pewnego dnia diametralnie się odmienia. Jego koleżanka ze szkoły - Hannah popełnia samobójstwo, a wszyscy w około zastanawiają się, jaki był tego powód. Dwa tygodnie po tym wydarzeniu, Clay znajduje pod domem paczkę zaadresowaną na jego nazwisko. W środku znajduje siedem kaset, ponumerowanych od 1 do 13. Zdezorientowany włącza pierwszą z nich, a narratorką okazuje się być Hannah, która wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów przez które popełniła samobójstwo, a Clay jest jednym z nich i aby dowiedzieć się reszty musi po kolei słuchać kaset oraz podążać w miejsca zaznaczone przez nią na mapie, którą Clay dostał kilka dni wcześniej. Następnie musi odesłać kasety kolejnej osobie, która jest po nim na "liście". Chłopak wędrując po mieście ze słuchawkami na uszach i stopniowo odkrywa tajemnice, które skrywała jego przyjaciółka, jak i otaczający ich ludzie...

  Książka jest krótka, liczy sobie niespełna 300 stron i zdecydowanie można ją przeczytać w jeden dzień. I tak też zrobiłam, bo nie mogłam odpuścić sobie poznania tej historii od razu. Nie liczy się ilość stron, ale siła oddziaływania tej historii, która zdecydowanie daje do myślenia. Pokazuje jak ciężkie jest życie w dzisiejszych czasach nie tylko po osiągnięciu dorosłości, gdy trzeba przejmować się pracą, czy pieniędzmi, ale dużo wcześniej, jeszcze w liceum. Książka pokazuje, że życie w szkole z rówieśnikami potrafi być trudne, jak ciężko jest się przystosować do nowego środowiska i zostać zaakceptowanym. Jak wiele szkód może wyrządzić plotka, przekazywana przez zazdrość, złość, czy po prostu przez zabawę. Trzeba pamiętać o tym, że wszystko co zrobimy lub powiemy może wpłynąć na inną osobę w taki sposób, jakiego byśmy się nigdy nie spodziewali, bo każdy ma inną wrażliwość i co innego powoduje u tej osoby smutek, przygnębienie, złość. Nigdy nie wiadomo, co kogo może zranić. Bardzo podobała mi się forma, dzięki której została nam przedstawiona historia Hannah. Wiadomość na kasetach, które zostały wysłane dopiero po śmierci to naprawdę trafiony sposób przekazania informacji. Dobrze, że autorka nie wykorzystała pamiętnika, czy wspomnień innych osób, ale postawiła na nowy pomysł. Jest to oryginalne, świeże i sprawiło, że śledzenie fabuły stało się jeszcze bardziej interesujące.

  Literatura opowiadająca o samobójcach porusza bardzo trudną tematykę. Bo co się mogło się wydarzyć w życiu tej osoby, która stwierdziła, że lepiej umrzeć niż poradzić sobie z problemami? Że nie warto żyć? "13 powodów" porusza ten problem, a osobą która zdecydowała się na ten ostateczny krok jest przecież bardzo młoda dziewczyna. Zakończenie nie jest happy-endem, bo tutaj takiego być nie mogło. Dobitnie pokazuje, że mimo poznania przez głównego bohatera powodów desperacji jego przyjaciółki, on już nic nie może z tym zrobić, nie może zapobiec tragicznym wydarzeniom, które niestety już miały miejsce. Może tylko przyjąć nauczkę i lekcję na przyszłość... Tę powieść powinni przeczytać wszyscy, bez wyjątków. Każdy powinien uświadomić sobie, jak wielką siłę mają nieprzemyślane słowa i czyny, które mogą dogłębnie zranić drugą osobę, a z pozoru niewinna plotka może zniszczyć życie i to dosłownie. Opowieść ta jest tragiczna, przejmująca i pełna bólu, ale jakże prawdziwa. Hannah nie ma depresji, nie ma myśli samobójczych od samego początku, ale lawina różnych zdarzeń sprawia, że problem staje się ogromny i jest nie do udźwignięcia dla dziewczyny. Czytelnicy mogą nie rozumieć jej powodów, bo osobno nie wydają się aż tak straszne, ale razem? Gdy połączy się wszystko, co spotkało Hannah można stwierdzić, że została osaczona przez ludzi, których spotyka na co dzień. Można stwierdzić, że nikt nie przejmuje się tym, co ona czuje. Stwierdziła, że nigdzie nie może się czuć bezpieczna, ani w szkole, ani w domu, czyli w miejscach, w których przebywa ciągle. Moim zdaniem nie można oceniać jej zachowania, dlatego że każdy inaczej postrzega różne sytuacje i inne są odczucia na różne tematy.

  Było mi strasznie smutno, gdy Clay w końcu doszedł do swojej części i tak strasznie chciałam, żeby na koniec okazało się, że to jednak nie była prawda i Hannah nie zabiła się, ale chciała zobaczyć, jaka będzie reakcja osób na jej kasety, ale niestety... Zdecydowanie polecam książkę, jak i serial na jej podstawie, bo obydwie te formy wzbudziły we mnie mnóstwo emocji. Ekranizacja jest świetnym dopełnieniem książki, bo pokazuje trochę więcej niż powieść.

 • Awatar

  Każdy nastolatek powinien tę książkę przeczytać. Opisuje w jaki sposób można swoim zachowaniem sprawić innym przykrość. Pokazuje jak to co uważamy za głupi dowcip czy żart, może kogoś zaboleć czy zranić. Książka ciekawa i przekazuje sporo wartości. Niestety jednak opisuje trudny temat, więc zbyt przyjemną i lekką lekturą nie jest.

Inne proponowane
Warto zerknąć