obserwuj nas:

Cykl literacki: Hubert Meyer

Zobacz również inne cykle w kategorii: Thriller, kryminał, sensacja
CZĘŚĆ: --
ocena: 3.35 / 5.00
Pierwsza na polskim rynku powieść kryminalna, której bohaterem jest tzw. profiler, czyli psycholog wykonujący portrety psychologiczne nieznanych sprawców.  Akcja powieści rozgrywa się w dwóch światach: jeden to sielska miejscowość przygraniczna - Mielnik nad Bugiem, gdzie do tej pory nie działo się nic oprócz lokalnych skandali, a życie płynęło leniwie, drugi - to high life stolicy, w którym żyje najpopularniejsza aktorka polskich seriali - Nina Frank. Prawdę o niej poznajemy z dziennika internetowego, który zaczyna prowadzić w pewnym momencie swego pełnego skandali życia. Dowiadujemy się o jej dwuznacznej drodze do kariery, licznych kochankach, nałogach, różnego kalibru świństwach i grzeszkach. Jednocześnie w swoim życiu odgrywa role szczęśliwej i dobrej - jak grana przez nią postać zakonnicy Joanny, która przyniosła jej pieniądze i sławę. Kochają ją miliony telewidzów i wierzą w wykreowany wizerunek. Te dwa światy przeplatają się przez całą książkę, by spotkać się w kulminacyjnym punkcie akcji, gdy dochodzi do wyjaśnienia zagadki śmierci Niny Frank.  Kiedy aktorka zostaje znaleziona w swoim dworku nad Bugiem martwa, do Mielnika nad Bugiem przyjeżdża Hubert Meyer - profiler policyjny i zaczyna po kolei odkrywać tajemnice gwiazdy. Poznając sekrety Frank i próbując stworzyć profil jej mordercy, Hubert Meyer analizuje także swoje życie, atakują go wspomnienia i przy okazji badania zbrodni dociera do skrywanych przed sobą własnych tajemnic.
CZĘŚĆ: 1
ocena: 3.46 / 5.00
Nowe, zmienione wydanie powieści, która po raz pierwszy ukazała się pod tytułem "Sprawa Niny Frank". Była to pierwsza na polskim rynku powieść kryminalna, której bohaterem jest tzw. profiler policyjny. Akcja powieści rozgrywa się w dwóch światach: jeden to sielska miejscowość przygraniczna – Mielnik nad Bugiem, drugi – to high life stolicy, w którym żyje gwiazda polskich seriali – Nina Frank. Prawdę o niej poznajemy z dziennika internetowego, w którym opisuje swoje pełne skandali życie. Kiedy aktorka zostaje znaleziona martwa w swoim dworku nad Bugiem, do Mielnika przyjeżdża profiler Hubert Meyer i zaczyna po kolei odkrywać tajemnice wszystkich stron dramatu.
CZĘŚĆ: 2
ocena: 3.53 / 5.00
Kolejna powieść kryminalna autorki „Sprawy Niny Frank”. Profiler policyjny musi rozwikłać zagadkę śmierci śmieciowego barona, którego ciało znaleziono w jednej z katowickich kamienic. Wszystkie poszlaki wskazują na biznesowe porachunki, ale Hubert Meyer czuje, że sprawa może mieć związek z morderstwem sprzed 17 lat.
CZĘŚĆ: 3
ocena: 3.66 / 5.00
Kolejne śledztwo Huberta Meyera, psychologa i detektywa, który tworzy profile nieznanych sprawców przestępstw.   Hubert Meyer podczas jednego ze śledztw popełnił istotny błąd w profilu podejrzanego, dlatego zdecydował się porzucić pracę w policji. Stary przyjaciel prosi go jednak o pomoc w przesłuchaniu młodej kobiety, w związku z zaginięciem jej 9-letniej córki. Policjanci próbują łączyć tę sprawę z bestialskim zabójstwem 11-letniego Amadeusza, którego matka jest szanowaną w mieście florystką. Okazuje się, że była ona ostatnią osobą, która widziała Zosię żywą. Florystka początkowo pomaga w poszukiwaniach, ale gdy ciało dziecka odnajduje się na tym samym cmentarzu, gdzie pochowano Amadeusza, staje się główną podejrzaną. „Wykreowany przez Katarzynę Bondę Hubert Meyer był pierwszym profilerem, który pojawił się w naszej prozie kryminalnej. Lata mijają, kolejni pisarze próbują mierzyć się z postaciami policjantów-psychologów tworzących profile przestępców, a Meyer nieodmiennie pozostaje najlepszą, najciekawszą z nich, co potwierdza Florystka. Wyborny bohater, świetna powieść.” Robert Ostaszewski, pisarz, krytyk literacki   „Katarzyna Bonda podaje czytelnikom kunsztownie wykonany bukiet czarnych kwiatów. I jak mało kto wie, że kobieta i zbrodnia są w języku polskim rodzaju żeńskiego.” Mariusz Czubaj, pisarz   „Dlaczego o rozpaczy? Bo jest tam również nadzieja. O obłędzie? Bo bywa w nim zasada. O zbrodni? Bo jest nieodwracalna. Właśnie dwuznaczność – opartej na prawdziwych wydarzeniach – Florystki wydała mi się najbardziej pociągająca.” Przemysław Nowakowski, scenarzysta, reżyser   „Kwiaty, muzyka, wilki, Mazury, Romowie i duch na dodatek – czego tu nie ma? Katarzyna Bonda uplotła swój powieściowy bukiet z elementów, jakie na pozór do siebie nie pasują. Ale za sprawą autorki układają się w fascynującą i wciągającą historię.” Marta Mizuro, krytyk literacki   Katarzyna Bonda – autorka powieści kryminalnych:Sprawa Niny Frank (2007), nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru, wydana także jako Dziewiąta runa(2011), Tylko martwi nie kłamią (2010) oraz książek dokumentalnych: Polskie morderczynie (2008),Zbrodnia niedoskonała (2009, we współpracy z Bogdanem Lachem). Pisze też scenariusze filmowe.